Yaşam

19. Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali başladı

Burhaniye Belediyesi’nin bir klasiğe dönüştürdüğü Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliği’nin 19’uncusu, Burhaniye Belediyesi Hizmet Binası önünde kortej yürüyüşüyle ​​başladı.

Belediye hizmet binası önünden Cumhuriyet Meydanı’na doğru kortej yürüyüşünün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı. İstiklal Marşı ve Saygı duruşunun ardından Önder Deveciler tarafından Atatürk anıtına Bayram Çelengi bırakıldı. Çelenk koyma töreninin ardından Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Oyunları grubunun gerçekleştirdiği halk oyunları gösterisi yapılarak vatandaşlara bölgemizden sıcak tarhana çorbası dağıtıldı.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Birol Şahin, bölgede zeytin yetiştiriciliğinin önemine vurgu yaparak, “19. Zeytinyağı ve Zeytin Hasadı Bayramı’nın da hayırlı olmasını diliyorum. verimli ol.”

Festivalin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, hasat edilen zeytinlerin büyük bir coşkuyla damaklarla buluştuğu dönemde olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; Bu yıl 19’uncusunu düzenlediğimiz Burhaniye Zeytin ve Hasat Şenliği vesilesiyle hemşehrilerimizle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaşadığımız bu bereketli topraklarda dünyanın en lezzetli ve kaliteli zeytinyağı üretiliyor. Toprağın bize verdiği bu eşsiz güzelliğin bedelinin farkındayız. Yerel yönetimler olarak bölgemizdeki zeytin ağaçlarının korunması, zeytinciliğin geliştirilmesi ve desteklenmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Üreticiyi desteklemenin yanı sıra Belediyemiz arazilerindeki zeytin ağaçlarının bakımına verdiğimiz değerle kendi markamızı yaratıp satışa sunuyoruz. Burhaniye’yi ülkemizde zeytinyağı pazarında adını duyurarak sevdirmeye devam ediyoruz.

“Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivalimiz yurdun birçok yerinden gelen misafirlerimizi Burhaniye’de ağırlama imkanı sağlıyor. Burhaniye Belediyesi olarak bu tür kültürel ve tarihi etkinliklere her zaman destek vereceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu