Yaşam

21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali Başladı

21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali bugün başladı. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Maden Talanına Karşı Doğayı, Yaşamı Savunuyoruz” sloganıyla düzenlenen festivalin açılış etkinliğinde vatandaşlarla halay çekti. Festival 4 gün sürecek.

21 yıldır geleneksel olarak düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Şenliği bugün Tunceli’de Seyid Dilek Meydanı’nda başladı. “Maden talanına karşı doğayı ve yaşamı savunuyoruz” sloganıyla başlayan festivale çok sayıda yurttaşın yanı sıra Alevi kurum, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, şunları söyledi:

“Festivaller değerlidir. Dünyanın neresinde olursak olalım, biz Dersimliler bayramlara gideriz. spor Kulüplere, yerel derneklere ve hepsine takviye yapalım. Festivallerinizi koruyun. 21 yıldır yasaklara rağmen dünyanın farklı ülkelerinden buraya gelerek bizleri onurlandırdınız. Rica ederim. Eksiklerimiz olur, eksiklerimiz olur, bunun öz eleştirisini yaparız. Tek isteğimiz bu bayramı dimdik ayakta, ruhuna uygun bir şekilde yapmak. Festivalimiz 4 gün boyunca paneller, konserler ve gezilerle devam edecek.

“VALİ’DEN FESTİVAL YASAKLAMASI”

Festival organizasyon komitesinden iki gün önce yapılan açıklamada, 21. Munzur Kültür ve Doğa Şenliği’nde sahne alması planlanan grup yorum, grup isyan ateşi ve veradardz halk grubunun yönetim kurulu tarafından festival programından çıkarıldığı duyurulmuştu. Tunceli Valiliği. Geçen yıl planlanan festivalde Grup Yorum ve Grup Rebellion Fire’ın programdan çıkarılması istenmişti.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu