Haber

7 gol yedikten sonra kaleciliğe küsüp forvete geçti, golcülüğüyle rakiplere bela oldu

Kocaeli’de Bölgesel Amatör Lig’de 7 gol yediği maçtan sonra kaleciliğe küsen 24 yaşındaki Aydın Pir, bir müddet futbola orta verdikten sonra alanlara forvet olarak döndü. Yeni mevkisinde şimdi 4 maça çıkan Pir, sonradan oyuna girdiği her maçta gol atarak “Nöbetçi Golcü Semih Şentürk” lakabını aldı.

Kocaeli’de futbol tarihinde ender görülebilecek bir olay yaşandı. 24 yaşındaki futbolcu Aydın Pir, kaleciliği bırakıp forvet oyuncusu oldu. Bölgesel Amatör Lig maçında Başiskele Doğantepespor’un kalesini korurken, Edirnespor’dan 7 gol yiyen Pir, kaleciliğe küstü. Bir yandan da sağlık çalışanı olarak mesleğini icra eden Pir, araya pandeminin de girmesiyle futbola ara verdi. Halı sahalarda forvet oynayıp çok şanslı bir oyuncu olduğunu düşünen Pir, gol attıkça futbola dönmek istediğini fark etti. Bir arkadaşının yönlendirmesiyle 1. Amatör Küme takımı İzmit Yenimahallespor’un idmanlarına çıktı. Birinci idmanda asıl mevkisinin kaleci olduğunu söylemedi. Kulüp Lideri Doğan Bucak ile yaptıkları mutabakat gereği İzmit Yenimahallespor’a forvet olarak transfer oldu fakat sorun olması halinde kaleye geçeceğine de söz verdi.

Sonradan oyuna girdiği her maçta gol attı

Pir, yeni takımı İzmit Yenimahallespor ile önce hazırlık maçlarında gollerle buluştu. Ligin başlamasıyla ilk maçta kendisini ilk 11’de forvette gördü lakin golle buluşamadı. Ligin iki, üç ve dördüncü hafta maçlarında ise oyuna daima sonradan girdi ve sonradan oyuna dahil olduğu her maçta golleriyle kadrosuna galibiyetleri getirdi. Forvet olarak şimdi 4 resmi maça çıkan Aydın Pir, attığı 3 gol ile ekibine hayat verdi. Genç oyuncuya grup arkadaşları tarafından “Nöbetçi Golcü Semih Şentürk” lakabı konuldu.

“Hem okulu idare edip hem futbol oynuyordum”

Futbola başlangıç öyküsünü anlatan Aydın Pir, “Futbola 2012 yılında başladım. Mahallede oynarken hocalarımız tarafından bir formda yönlendirildim. Kaleci olarak başladım. En alttan öğrenmeye başlayınca bende yetenek olduğunu söylediler. O süreçte ben sıhhat meslek lisesinde okudum. Ailem her vakit, ‘Elinde bir altın bileziğin olsun. Sporu her zaman yaparsın. Sakatlandığında arkanda duracak insanlardan ziyade sen kendi ayaklarının üzerinde dur’ sıkıntısı. Bir mühlet sonra amatör olarak devam edip altyapılarda oynamaya başladım. Kocaeli Birlikspor’a girdim, takımımız 2. Lig’deydi. Altyapısında oynuyordum. Staj zahmetinden ötürü tekrar amatöre geri döndüm. Bu sefer A kadro düzeyinde başladım. Üst üste kadrolarımız şampiyon oldu. Hem okulu yönetim edip hem futbol oynuyordum” dedi.

“Meşhur maçtan sonra kaleci olarak büsbütün çöküşe geçtim”

Başiskele Doğantepespor’da oynadığı dönemde Edirne ile oynadıkları maçta 7 gol yediğini ve çöküşe geçtiğini anlatan Pir, “Belki bir işi yaparken yanında her vakit futbolu da götürürüm diye düşündüm. Talih da yanımda oldu. Üniversitenin okul grubunda da şampiyon olmuştuk. Bir müddet sonra kendimi Bölgesel Amatör Lig’de buldum. BAL’da başladığım dönem, pandemiden ötürü yarım kalan dönemdi. Döneme makus başlamıştım, forma problemi da yaşıyordum. Sonrasında bir Edirne faciası oldu. Bir müddet arkadaşlar bana ‘Edirne fatihi’ dediler. Sırf 1 tane yanılgılı gol yediğimi düşünüyorum. Top önümde sekti ve ıska geçtim, gol oldu. Meşhur maçtan sonra kaleci olarak büsbütün çöküşe geçtim. Verdiğim emeğin karşılığını göremediğimi düşündüm. Yeniden de pes etmedim. Devam etmek istiyordum ancak ortaya pandemi girdi. Pandemide elimdeki mesleği, sağlıkçılığı yapmam gerektiğinin farkına vardım. O sıra çok fazla sağlıkçıya muhtaçlık vardı ve ben de mesleğimi yaptım” diye konuştu.

“Kaleci olduğumu söylemedim”

Yeni takımı İzmit Yenimahallespor’un ilk antrenmanına çıktığında kaleci olduğunu söylemediğini belirten Pir, “Sağlık çalışanı olarak çalışınca bir yandan BAL’da oynamaya devam ediyordum lakin nöbetlerdeki uykusuzluktan ötürü idman yapmak çok güç oluyordu. Sonrasında ikisinin bir ortada olamayacağının farkına vardım. Temel mesleğime devam ettim. Devlet memuru olmak istedim ve imtihana hazırlandım. O orta futbol oynamak istemedim. Bir müddet sonra imtihan bitti ve yeniden futbol oynamaya karar verdim. Zira futbol oynamadan yapamıyorum. Daima izliyorum, takip ediyorum. Futbol oynamaya hevesim var. Arkadaşlarımla halı saha yaparken de daima forvette oynuyordum. En sonunda dedim ki, ‘Ben kalecilik yapıyorum ama forvette de çok şanslıyım’. Çalım atma yeteneğim yoktur fakat önemli manada ‘Golü kokluyor’ denilen tarzdayım. Bir konuma giriyorum ve o golü atıyorum. Ferdî idmanlar yaptım. Sonrasında İzmit Yenimahallespor’dan bir arkadaşım ‘Gel bizim idmanlara çık’ dedi. Bir antrenmana çıktım ama kaleci olduğumu söylemedim. BAL’dan kaleci olarak geldiğim için direkt beni kaleye koyarlar diye düşündüm. Sağ olsun liderimiz çok anlayışlı bir insan. Sonrasında hazırlık maçlarında bir baktım birinci 11’deyim. Santrfor olarak yazıldığımı gördüm. Girdiğim pozisyonları golle sonuçlandırdım, güzel bir hazırlık maçı dönemi oldu” şeklinde konuştu.

“Semih Şentürk’ün fotoğrafını gösterip ‘Bu sen değil misin?’ dediler”

Forvet olarak sonradan oyuna girdiği tüm maçlarda gol atan genç oyuncu, “Sezon başladığında oynayıp oynamayacağıma dair soru işaretleri vardı başımda. Liderimiz, ‘Kritik maçlar, önemli maçlar olursa bizim için kaleye geçer misin?’ dedi. Ben de değerli olanın grubun kazanmasını söyledim lakin önceliğimin ne olursa olsun forvet oynamak olduğunu söyledim. Ligin iki, üç ve dördüncü haftalarında sonradan oyuna girdim. Her girdiğimde gol attım. Bir adedini 90+7’de attım. Bir tanesinde dakika 80’de 0-0’ken oyuna girdim. Bir attım, bir de attırdım ve 2-0 yendik. ‘Bu çocuk yapabiliyor’ dediler. Gerisinden da Semih Şentürk lakabı geldi. Bir arkadaşımız Semih Şentürk fotoğrafı gösterip, ‘Bu sen değil misin?’ dedi” ifadelerini kullandı.

“Forvet oynarken yorulmadığımı fark ettim”

Kaleci olmakla forvet olmak arasındaki bazı farkları kıyaslayan Pir, “Kaleciliğin çok sıkıntı olduğunu ve psikolojisinin çok âlâ olması gerektiğini düşünüyorum. Forvetin de çok şanslı olması gerektiğine inanıyorum. Forvetteyken top size gelsin, kaybedin hiçbir şey olmaz bir tane gol attıktan sonra, hele bir de maç kazanılmışsa konuşulan isim oluyorsunuz. Forvet oynarken yorulmadığımı fark ettim. Kondisyondan ötürü değil de açlıktan, istekten ötürü yorulmuyorum. Stoperler, ‘Artık yeter, gelme’ diyorlar. Alana girdiğimde her şey duruyor yalnızca topu görüyorum” dedi.

“7 tane atmayız herhalde”

Pir, ‘Herhangi bir rakiplerine 7 gol atarlarsa maçtan sonra 7 gol yiyen kaleciye ne dersin?’ sorusunu ise “Herhalde ‘Hiç takma’ derim. Hatta 7 tane atmayız herhalde. O an o denli bir psikolojideyken bir şey desen çok büyük bir reaksiyon yersin. Hiç konuşmamak daha güzel olur” şeklinde yanıtladı.

“Aydın geldiğinde ‘Ben futbol oynamak istiyorum’ dedi”

45 yıldır İzmit Yenimahallespor Kulüp Başkanlığını üstlenen Doğan Bucak, “Aydın’ın kaleci olduğunu daha evvelki gruplarından biliyordum lakin o buraya geldiğinde ‘Ben futbol oynamak istiyorum’ dedi. Biz de onu dönem başında santrfor mevkisine koyduk. 3 maçta 3 tane golü vardı lakin şanssız bir sakatlık geçirdi. Ben de kendisine kelam verdim, ‘Seni futbolcu olarak alıyorum’ dedim. O da ‘Başkanım buyruğunuz olur, badire yaşadığımızda kaleye de geçerim’ dedi. Aydın kardeşimle bu türlü bir mutabakatımız var” dedi. – KOCAELİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu