Haber

ABD basını Gazze’deki krizi çözmede Türkiye’ye işaret etti: Biden Erdoğan’ı ne kadar erken ararsa o kadar iyi

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg, Gazze’deki katliamın sona ermesi için Türkiye’ye işaret etti. “Gazze’deki krizin çözümünün anahtarı Türkiye’dir” başlıklı haberde, “Biden Erdoğan’ı ne kadar erken ararsa o kadar iyi” ifadesine yer verilirken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaşadıklarından dolayı “ABD bunu hak etti” yorumunu yaptı. Türkiye ziyareti sırasında verilmişti.

KRİZİ ANALİZ ETMEK İÇİN TÜRKİYE’Yİ GÖSTERDİLER

İsrail’in Gazze’ye yönelik yoğun bombardımanı devam ederken ABD basınında çıkan bir haber büyük ses getirdi. Bobby Ghosn’un Bloomberg’de yazdığı yazı dikkat çekici ifadeler içeriyordu. Ghosn, Gazze’de yaşananların çözümünün Türkiye’den geçtiğini belirtti.

“FIDAN’IN PARMAK SALMASI EN ZORDU”

“Gazze’deki krizin çözümünün anahtarı Türkiye” başlıklı yazıda, “Biden Erdoğan’ı ne kadar erken ararsa o kadar iyi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Türk mevkidaşı ile iki saat süren görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kısa açıklama soğukluğunu gizleyemiyorum.” “Blinken, İsrail-Hamas savaşına çözüm bulmak için gittiği Ortadoğu’da defalarca parmak titremesine maruz kalmıştı. Ancak en serti Hakan Fidan’dan aldığı parmak titremesiydi.” yorum yapıldı.

“AMERİKA, TÜRKİYE TARAFINDAN GERİ DÖNÜLMEYİ HAK ETMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Blinken ile görüşmemesinin dikkat çektiği belirtilirken, analizde “Fidan’ın azarlaması, Erdoğan’ın azarlaması hak edildi. 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırısı ve İsrail’in yıkıcı misillemesiyle ortaya çıkan kriz” ifadeleri kullanıldı. Çözüm bulmakta acele eden Biden yönetimi Türkiye’yi ihmal etti. Türkiye’nin ciddi yardımını gerektirmeyen bir çözüm olamaz ve ABD’nin Erdoğan’ı masaya getirmek için yoğun çaba harcayarak kaybedilen zamanı telafi etmesi gerekiyor.” denildi.

“ERDOĞAN HERKES İLE GÖRÜŞEBİLECEK TEK İNSANDIR”

Türkiye’nin Ortadoğu ilişkilerinde kritik bir rol oynadığını belirten yazıda, “Erdoğan, savaşın her iki tarafındaki ülkelerle resmi diplomatik ilişkisi olan tek liderdir. Bu krizin iki önemli oyuncusundan biri olan Katar, Hamas’a ev sahipliği yapıyor. Liderlerin ancak İsrail’le resmi ilişkilerinin bulunmadığı, “Öte yandan Mısır’ın İsrail’le diplomatik bağları var ama Hamas’la değil.” hatırlatması yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu