Haber

Arapların haklarını savunan STK’ya göre İsrail, Filistinlilere karşı intikam duygusuyla hareket ediyor.

İsrail’deki Arap Azınlıkların Hakları Hukuk Merkezi (ADALAH), İsrail hükümetinin Filistinlilerin evlerini yıkma emrinin arkasında intikam saikinin yattığını belirtti.

ADALAH, İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in dün Doğu Kudüs’te 14 evin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılması emrini vermesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Doğu Kudüs’teki yıkımların durdurulması ve söz konusu düzenlemenin iptali için hem Milli Güvenlik Bakanı hem de İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara’ya acilen yazı gönderildiği belirtildi.

İsrail’de Arapların haklarını savunan sivil toplum kuruluşundan (STK) yapılan açıklamada, yasal olmadığı ve Ben-Gvir’in yetkisi olmadığı için evlerin yıkılmasının durdurulmasının istendiği kaydedildi. bu yönde talimat vermek.

Açıklamada, “Yıkım kararının zamanlaması, hiç şüphesiz son günlerde bölgede yaşananların intikamını almak ve siyasi avantaj elde etmek amacıyla verildiğini göstermektedir” denildi.

Ben-Gvir’in ofisinden dün yapılan açıklamada, Doğu Kudüs’te 14 evin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılmasına karar verildiği duyurulmuştu.

Söz konusu kararın Cenin ve Doğu Kudüs’te artan tansiyonun ardından gelmesi dikkat çekti.

İsrail’in Cenin saldırısı gerilimi tırmandırıyor

26 Ocak’ta İsrail ordusu işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na baskın düzenlediğinde 10 Filistinli öldürüldü. Bunu, Doğu Kudüs’teki yasadışı bir Yahudi yerleşimine 7 İsraillinin öldüğü bir saldırı izledi.

28 Ocak’ta Doğu Kudüs’ün Silvan İlçesi’nde düzenlenen silahlı saldırıda biri ağır iki İsrailli yaralandı.

Bölgede gerilim tırmanırken, fanatik Yahudi yerleşimciler Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Filistinli akınını, mülklerini ve araçlarını artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu