Ekonomi

Bitcoin ve altcoinler kritik haftaya olumlu başladı

Investing.com – bitcoinhaftanın son gününde işlem gören , haftayı 28.000$’ın üzerinde hafif pozitif bir görünümle kapattı.

Bitcoin piyasasında konsolidasyon devam ederken bu hafta yaşanan kritik gelişmeler yatay görünümü bozabilecek bir etki yaratabilir. Ayrıca bu gelişmeler altcoin piyasasında dalgalı fiyat hareketlerini tetikleyebilir.

Aylardır merakla beklenen Ethereum’un son güncellemesi, makroekonomik bilgi trafiğinin yoğun olduğu Nisan ayının ikinci haftasında geldi. şekilda aktif olacaktır.

Kripto piyasalarını etkileyebilecek makroekonomik veriler

Haftaya yatay ve sakin bir görünümle başlayan kripto para birimlerinde hafta ortasında gerçek volatil hareketler görülebiliyor. Çünkü 12 Nisan’da ABD TÜFE veriler yayınlanacak ve yatırımcılar bu bilgiler yayınlanmadan önce kripto portföylerinde pozisyon almak isteyebilir, bu da kripto para birimlerinde oynaklığın artmasına yol açacaktır. ABD TÜFE verileri, Besledi Türkiye’nin faiz politikası için en değerli kriter olması nedeniyle piyasalar tarafından yakından takip edilmektedir. Beklenenden yüksek gelen TÜFE verileri, Fed’in Mayıs ayının ilk haftasında yapacağı toplantıda faiz artırımları için elini güçlendireceği için Bitcoin için olumsuz algılanabilir.

12 Nisan’da ayrı ayrı FOMC tutanakları Duyuru, kripto para piyasalarını etkileyebilecek bir başka değerli ekonomik faaliyet olarak takip edilecek. Son olarak, 22 Şubat’ta açıklanan FOMC tutanaklarının ardından Bitcoin, 25.000$ direncinin altında 20.000$’ın altına uzanan bir düşüş ivmesi kaydetti. 13 Nisan’da ABD ÜFEVe ilk işsizlik başvurularıtakip edilecek.

Haftanın son iş gününde ABD perakende satışları Ekonomik takvimin en değerli verisi olarak duruyor. Ayrıca ABD Fed Devleti Liderlerinin hafta içindeki konuşmaları da Fed’in mevcut politikasında nasıl bir seyir izleyeceğine dair ipuçları içerebileceğinden piyasa açısından yakından takip edilebilir.

kripto segmenti Ethereumgüncellemede kilitli

Kripto sektörü için en değerli gelişme, bu hafta 12 Nisan’da yayınlanacak olan Ethereum Shapella güncellemesi olacak. Bu güncelleme, şu anda kilitli olan Ethereum arzının kabaca %13’ü olan ETH metriğinin kilidini açacağı için çok değerli. Altcoin piyasasında volatiliteyi artırabilecek bir etkiye sahip olacak olan Shapella’nın ardından yatırımcılar, yaklaşık 2 yıl boyunca kilitli varlıklarına erişebilecek. Bu büyük açılıştan sonra, yüksek satış olasılığına rağmen bazı yatırımcılar paniğe kapıldı.

Bazı yorumcular ise kilitli ETH’lerin mevcut fiyatının düşük olması ve staking faaliyetinin bundan sonra da likit olmaya devam edecek olması kriterlerinden yola çıkarak yüksek hacimli satışlar beklemiyor. Ayrıca son güncellemenin ardından Ethereum ağının kripto şubesinde staking alanında yeni bir dönem başlatacağı fikri son zamanlarda ağırlık kazandı.

Bitcoin ve Ethereum’daki son durum

Haftaya kritik veriler ve gelişmelerle başlarken hafif bir alıcıyla başlayan Bitcoin, sabah saatlerinde 28.300 dolar bandında alıcı buluyor. Geçen hafta 1.900 doları test ettikten sonra, Ethereum, kısmi bir düzeltmenin ardından haftayı 1.850 doların üzerinde kapatmayı başardı ve değerli güncellemesinden önce yükselişini sürdürüyor.

Author: Günay Caymaz

haber-kadikoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu