Haber

BM: Batı Şeria’daki güvenlik durumunun kötüleşmesinden derin endişe duyuyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, işgal altındaki Batı Şeria’daki güvenlik durumunun ve şiddetin kötüleşmesinden duyduğu derin endişeyi dile getirdi.

Wennesland, Twitter hesabından yaptığı açıklamada İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da artan şiddet olaylarına dikkat çekti.

BM Koordinatörü, “Batı Şeria’da kötüleşen güvenlik durumundan ve özellikle son 24 saatte Huwwara’da tanık olduğumuz şiddet olaylarından derin endişe duyuyoruz” dedi. sözünü kullandı.

Wennesland, güvenliğin sağlanmasından ve kişilerin kendi adaletlerini sağlamasını engellemekten güvenlik güçlerinin sorumlu olduğunun altını çizdi.

Huwwara kasabasında bir Filistinlinin silahlı saldırısında hayatını kaybeden iki İsrailli kardeşin ailelerine ve Huwwara’da Yahudi yerleşimcilerin misilleme saldırısında hayatını kaybeden Filistinlinin ailesine taziyelerini iletti. Wennesland, yaralanmaların ve evlerin ateşe verilmesinin ardından, şiddetin faillerinden hesap sorulmasını istedi.

Wennesland, şiddet, provokasyon ve tahrik eylemlerine derhal son verilmesi ve bu eylemlerin herkes tarafından kınanması gerektiğini vurguladı.

İsrail ordusunun Nablus saldırısı gerilimi tırmandırıyor

İsrail güçlerinin 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus’a çeşitli noktalardan baskın düzenlediği bölgede tansiyon yeniden tırmanmıştı.

Nablus’un tarihi Eski Kent bölgesinde bir konutu çevreleyen İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale ederek aralarında bir çocuk ve iki yaşlının da bulunduğu 11 Filistinliyi öldürdü, 6’sı ağır olmak üzere 100’den fazla Filistinliyi yaraladı. İsrail ordusu, tutuklama emri bulunan üç silahlı Filistinliye operasyon düzenlediğini iddia etti.

Pazar günü Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huwwara kasabasında düzenlenen silahlı saldırıda iki Yahudi yerleşimci öldürüldü. Akşam saatlerinde İsrail ordusunun gözetiminde Huwwara kasabasına gelen yüzlerce Yahudi yerleşimci, Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları düzenledi. Yerleşimciler kasabadaki düzinelerce ev ve arabayı ateşe vermiş, Filistinlilere saldırmış ve gece boyunca evlerini taşlamıştı.

Huwwara yakınlarındaki Zatara köyünde Yahudi yerleşimcilerin düzenlediği saldırıda beş çocuk babası Filistinli öldü, olaylarda çok sayıda Filistinli yaralandı.

haberkemaliye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu