Haber

Bolivya’da Sıcak Hava Dalgası Nedeniyle Kırmızı Alarm Verildi

LA PAZ, 15 Kasım (Xinhua) — Bolivya Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisi, yaklaşan sıcak hava dalgası nedeniyle Salı günü ülkenin dokuz bölgesinden yedisi için kırmızı alarm yayınladı.

Servisin hava durumu tahmin uzmanı Ana Mendoza, Xinhua’ya kırmızı alarmın Çarşamba’dan Pazar’a kadar aşırı hava olaylarından kaynaklanan potansiyel risklere karşı uyarmak için yayınlandığını söyledi.

Mendoza, hizmetin halkı önleyici tedbirler almaya ve yetkililerin talimatlarına uymaya çağırdığını kaydetti.

Sıcak hava dalgasından etkilenen bölgeler arasında Santa Cruz, Beni, Pando, Tarija, Chuquisaca, Cochabamba ve La Paz’ın kuzeyi yer alıyor. Bu bölgelerde en yüksek sıcaklığın 38 ila 44 santigrat dereceye ulaşması bekleniyor.

Mendoza, inanılmaz derecede şiddetli ve halk için yüksek risk oluşturan, günlük yaşamı etkileyen küçük meteorolojik olayların tehlikesine karşı kırmızı alarmın verildiğini belirtti.

Yetkili, Bolivya’nın birçok bölgesinde eylül ayından bu yana rekor yüksek sıcaklıkların yaşandığını ve sıcaklığın önümüzdeki günlerde daha da artabileceğini belirtti.

Tropikal Pasifik Okyanusu’nda doğal olarak meydana gelen El Nino hava olayı, küresel ısınmayla birleşerek Güney Amerika’da sıcaklıkların artmasında etkili oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu