Haber

Düzce, beşik gibi sallanmaya devam ediyor! Artçı deprem sayısı 150’ye ulaştı

Sabaha karşı Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem büyük korku yarattı. Sarsıntı İstanbul dahil çok sayıda ilde hissedilirken 1’i ağır 93 vatandaşımız da yaralandı. Can havliyle meskenlerinden çıkan onlarca vatandaş, geceyi sokaklarda geçirdi.

150 ARTÇI SARSINTI YAŞANDI

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kentte bazı ev ve iş yerlerinin duvarlarında yıkımlar yaşandı, evlerdeki bazı eşyalar yere düştü.5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası en büyüğü 4,3 olan 150 artçı sarsıntı kaydedildi.

ENERJİ KESİNTİLERİ UYGULANIYOR

AFAD’dan zelzeleye ait yapılan başka bir açıklamamada ise “Düzce ili Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz. Bölgede kontrol amaçlı enerji kesintileri uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmamasını önemle rica ederiz” tabirleri kullanıldı.

BAKAN SOYLU: HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sarsıntının akabinde Düzce’ye geçerek hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Soylu, “Kentteki spor salonları, fırınlar ve lokantalar açık. Kamu binalarında kayda değer bir hasar yok” ifadelerini kullandı. Spor ve Gençlik Bakanı Muammer Kasapoğlu ise Yurt binalarının açık olduğu ve yurtlarda hasar olmadığını bildirdi.

24 KASIM’DA OKULLAR TATİL EDİLDİ

Düzce Valisi Cevdet Atay, sarsıntı nedeniyle vilayet genelinde eğitim öğretime 24 Kasım 2022 tarihinde 1 gün orta verildiğini açıkladı. Vali Atay, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Değerli hemşerilerimiz, İlimizde yaşanan deprem nedeniyle, tedbir amaçlı ilimiz genelinde tüm eğitim kurumlarında 24 Kasım 2022 tarihinde eğitim öğretime 1 gün ara verilmiştir. Ayrıca kamuda çalışan engelli ile hamile personel de idari izinli sayılacaktır.” sözlerine yer verdi.

BELEDİYE LİDERİ ÖZLÜ: ÇOK ŞİDDETLİ HİSSETTİK

Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü zelzelenin çabucak akabinde canlı yayında yaşadıklarını anlattı. Zelzelenin çok şiddetli hissedildiğini belirten Özlü, “Uykudaydım, çok şiddetli hissettik. Bütün evin dolap kapıları açıldı, birtakım cam eşyalar kırıldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu