Ekonomi

Fed Başkanı Cook ABD ekonomisi için umut verici işaretler görüyor

ABD Merkez Bankası Başkanı Lisa Cook Çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin geleceğine ilişkin iyimserliğini dile getirerek enflasyonun düşüş eğiliminde olduğunu ve işsizliğin düşük seyrettiğini belirtti. Avustralya’daki bir ekonomi konferansında konuşan Cook, son ABD ekonomik verilerinin, ekonominin işsizlikte önemli bir artışı tetiklemeden enflasyonu frenleyecek kadar yavaşladığı bir senaryo olan “yumuşak iniş” kavramıyla uyumlu olduğunu vurguladı.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi, merkez bankasının %2’lik hedefinin üzerinde olan %2,6’lık bir oranı gösteriyor, ancak Cook enflasyonun zirve noktasından düşüşe geçtiğine dikkat çekti. Ayrıca, işsizlik oranı şu anda %4,1 seviyesinde ve Cook bunu hala güçlü bir işgücü piyasasının göstergesi olarak görüyor.

Cook’un temel tahmini, işsizlikte daha fazla artış olmadan enflasyonun istikrarlı bir şekilde Fed’in hedefine doğru ilerleyeceğini öngörüyor. Cook, geçmişte başarılı yumuşak inişlerin genellikle para politikasının gevşetilmesi gibi politika ayarlamalarının enflasyon zaten hedefe yaklaşırken ve ekonomik büyüme istikrarlıyken yapıldığında gerçekleştiğinin altını çizdi.

Yatırımcılar Federal Rezerv’in 30-31 Temmuz’daki bir sonraki toplantısına odaklanmış durumda ve beklentiler Eylül ayındaki bir sonraki toplantıdan itibaren faiz indirimine gidilebileceği yönünde. Cook’un yorumları, Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol etme ve ekonomik istikrarı koruma hedeflerini dengelemeyi amaçladığı için politika değişikliklerinin zamanlamasının kritik olacağını gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-kursunlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu