Haber

Gabonlu üniversite öğrencisi Dina’nın annesi: Kendimi kısıtlanmış hissediyorum

26 Mart’ta KARABÜK’teki Filyos Çayı’nda ölü bulunan ve ölümünün sırrı henüz çözülemeyen üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın annesi Jessica Sandra Makemba Panga, Gabon’dan gelerek, “Kendimi kısıtlanmış ve etrafım sarılmış hissediyorum. . Kızımın 18. doğum günü için bu sefer evine geleceğime söz verdim” dedi.

Tren makinistinin ihbarı üzerine 26 Mart’ta Filyos Deresi’nin Yeşilköy mevkiinde bölgeye gelen gruplar, derede Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın cansız bedenini buldu. Şüpheli ölümün ardından polis soruşturma başlattı. Vücudunda bazı morluklar bulunan Dina’nın para karşılığında cinsel ilişki talep eden mesajlar aldığı, annesine Karabük’ten gitmek istediğini söylediği ses kayıtları ile çıplak ayakla koştuğu kamera görüntüleri ortaya çıktı. Güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen ekipler, Dinabongho’nun ana yol üzerinde otomobilden indikten sonra çalılık alana doğru koştuğunu, bir süre sonra otomobilin geri döndüğünü ve sürücüsünün çalılık alana doğru ilerlediğini tespit etti. Soruşturma kapsamında 3’ü Gabon uyruklu 8 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 5’i savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen zanlılardan İ.Ç. 4 kez gözaltına alınıp serbest bırakılan Dursun Acar tutuklandı.

Dina’nın cenazesi soğutma yetersizliği nedeniyle Karabük’ten İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Aileyle birlikte İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gelen Gabon Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve ailenin avukatı Kerim Bahadır Şeker, ikinci otopsi raporu alınması gerektiğini bildirdi. Soruşturmada hala sır perdesi kaldırılmazken, polis ve jandarma ekiplerinin titiz çalışmaları sürüyor. ‘KEŞKE BÖYLE BÖYLE ARKADAŞLARLA GÖRÜŞMEYİZ’ Dinabongho’nun ailesi Gabon’dan Karabük’e geldi. Aile, kentte 2 gün Asayiş Şube Müdürü ve soruşturmayı yürüten savcıyla görüşerek kızlarının arkadaşlarını dinledi. Aile, olayın geçtiği yerleri de gözlemledi. Baba Guy Serge Ibouanga, savcının kendilerine çok iyi davrandığını ifade ederek, “Kızımızın eşyalarını almak için arkadaşlarının evine gittik. Kendileri ile görüştük kim bilir fikirlerini aldık. YAŞARSAM BURAYA GELİRİM” DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLAYIN Sık sık gözyaşlarına boğulan anne Jessica Sandra Makemba Panga, kendini güzel hissetmediğini belirterek, “Kendimi kısıtlanmış ve etrafım sarılmış hissediyorum. Bugünlerde, bu sıralarda, kızıma 18. doğum günü için geleceğime söz verdim. Hiç iyi hissetmiyorum çünkü yanımda olmam gerekirken kızımın hakkının peşindeyim.” ‘Gitme’ dediğimizde ‘Okula gitmem lazım’ diye cevap verdi. okul, kilise namazı ve ev arasındaki üçgende geçti.Okumayı çok seven bir kız olduğu için okula gittiği çantayı burada taşırken kızım yanımdaymış gibi hissediyorum.Okumayı çok severdi. , ama okumak onun sonunu getirdi.” Savcıya gereğini yapması, katilin en ağır şekilde cezalandırılması, elinden, kafasından vurulduğu ve yüzünde büyük bir kara leke olduğu yönünde morgda karşı rapor alınması talebimizi ilettik. geri. Savcı bu konunun takipçisi olacağının sözünü verdi. Türk Devletine olan inancımız sonuna kadar devam etmektedir. Kızımın öldürülmesinin sorumlularının cezalandırılması için ailesi olarak takibini sürdüreceğiz. “Kızın çıplak ayakla koşmasına neden olan, aklımızda soru işaretleri uyandıran, dillere destan olan arkadaşları hakkında şüphelerimiz var. İddiayla ilgili soruşturmaya farklı isimlerin de dahil olacağını düşünüyorum. umarım farklı tutuklamalar olur.”

Dina’nın uluslararası medyada gündem bile olan annesiyle yaptığı konuşmaları ve gönderdiği mesajları savcıya gösterdiğini belirten Şeker, “Annesi telefonunu çıkarıp savcıya ne olduğunu, kim olduğunu anlattı. Ses kayıtları ile ilgiliydi.Belgelere işlenmesi için verdi.Bu mesajlarda kimden bahsediliyor,belgedeki isim Daha sonra kimin 10 bin lira teklif ettiği,cep telefonunu kimin teklif ettiği,nasıl bir teklif olduğu savcının zihninde canlandı. Kız çocuğunun maruz kaldığı cinsel istismar ve ailenin bire bir yaptığı konuşmalar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu