Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Roman Soykırımı için anma etkinliği düzenliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2 Ağustos’ta İkinci Dünya Savaşı’nda şehit olan onbinlerce Roman vatandaşı anma etkinliği düzenliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılacağı anma töreninde Romalılar anısına denize karanfil bırakılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi kamplarında soykırıma maruz kalan Romanları 2 Ağustos Çarşamba günü kentin iki farklı noktasında anacak. Porajmos Soykırımı’nda öldürülen çocukları anma etkinliği saat 17.30’da “Sesimiz Özgürlüktür” belgeselinin gösterimi ile başlayacak. İzmir Sanat’taki gösterimin ardından saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Romanlar anılacak, Roman sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte denize karanfil bırakılacak. Roman Söyleşisi’ne bu kez saat 20:00’de İzmir Sanat Merkezi ev sahipliği yapacak. Söyleşiye Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Dingeç ve önde gelen dilbilimci Prof. Dr. Hrisko Kyuchukov konuşmacı olarak katılacak.

Soyer: “Eşit ve adil bir yaşamı inşa etmek bizim elimizde”

Her yıl olduğu gibi 79. yılında da Roman Soykırımı’nda kaybedilen Romanların acısını paylaştıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Roman toplumunun 1944’te yaşadığı soykırım kolektifimizde önemli bir yer tutuyor. hafıza. İzmir Büyükşehir Belediyesi, her 2 Ağustos’ta olduğu gibi bu yıl da bu sistematik insan hakları ihlalinin acısını Roman vatandaşlarıyla paylaşıyor. Soykırımların bir daha yaşanmamasının ancak ayrımcılığın sona ermesiyle mümkün olacağını biliyoruz. Bunun için eşit ve adil bir yaşam inşa etmek bizim elimizde.”

Porajmos (Roma Soykırımı)

Porajmos, II. Dünya Savaşı’nda Nazi yönetiminin Çingenelere karşı uyguladığı soykırımdır. Kelimenin tam anlamıyla yok etme ve yok etme anlamına gelen Porajmos veya Pharrajimos ve yine toplu katliam anlamına gelen Samudaripen kelimeleri bu soykırımı anlatmak için kullanılıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-halfeti.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu