Haber

İzmir Uluslararası Avrupa Başkenti Demokrasi Kentleri Ağı’na Katıldı

2022 yılında Avrupa Ödülü’nü almaya hak kazanan İzmir, yerel yönetimler demokrasisinin güçlendirilmesi yolunda bir adım daha atarak Avrupa Demokrasi Kentleri Başkenti Ağı’na katıldı. İzmir, Türkiye’den bu ağa katılan ilk ve tek şehir olma unvanını elinde tutuyor.

Avrupa Demokrasi Başkenti Organizasyonu (ECoD NPO) tarafından düzenlenen “Avrupa Demokrasi Başkenti Unvan Yarışması”na başvuran İzmir, yarışmanın üçüncü ve son etabını tamamladı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Daire Başkanlığı ile İzmir Planlama Ajansı ortaklığında yürütülen başvuru sürecinin son adımının ardından Ülkelerarası Avrupa Demokrasi Kentleri Başkenti Ağı’na dahil olan İzmir, önümüzdeki yıllarda da Avrupa Demokrasi Başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İzmir, Avrupa Demokrasi Şehirleri Başkenti Ağı’na Türkiye’den dahil olan ilk ve tek şehirdir.

Demokratik uygulamaların geliştirilmesi için işbirliği

İzmir, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Acil Durum Analiz Grubu, 2. Yüzyıl Ekonomi Kongresi gibi yerel demokrasiyi güçlendiren birçok projeyle Avrupa Demokrasi Kentleri Başkenti Ağı’na katıldı.

Son başvuru adımını da başarıyla tamamlayan İzmir, Uluslararası Avrupa Demokrasi Kentleri Başkenti Ağı’na dahil olmuş ve diğer demokrasi kentleriyle işbirliği yaparak deneyimlerini paylaşacağı ve demokratik uygulamaları geliştireceği bir platformda yerini almıştır.

Avrupa Demokrasi Şehirleri Başkenti Ağı büyüyor

Bratislava, Cascais, Dıraç, Gdańsk, Leipzig, Tiran ve Viyana bu yıl İzmir ile birlikte son etabı tamamlayan ve ağa yeni katılan şehirler. Bu şehirlerden biri önümüzdeki dönemde Avrupa Demokrasi Başkenti unvanını alacak. Avrupa Demokrasi Başkentleri Ağı’na önceki yıllarda Antwerp, Barselona, ​​​​Bologna, Braga, Burgos, Brüksel, Cascais, Linz, Metz, Opole, Saraybosna, Rzeszow ve Valongo katılmıştı.

Bir yıllık programa ev sahipliği yapacak

İzmir, önümüzdeki yıllarda Avrupa Demokrasi Başkenti unvanını alırsa, yerel demokrasiyi geliştirmeye ve güçlendirmeye yönelik bir yıllık festival ve etkinlikler programına ev sahipliği yapacak. Yıl içinde birçok uluslararası konferans, eğitim, kurs, seminer ve yarış düzenlenecektir.

21 şehirden oluşur

Avrupa Demokrasi Şehirleri Başkenti Ağı 21 şehirden oluşmaktadır. Ağa üye olan Avrupa şehirleri arasında Barselona, ​​​​Bologna, Brüksel, Cascais, Linz, Saraybosna, Bratislava, Gdańsk, Leipzig, Tiran ve Viyana yer alıyor.

Avrupa Demokrasi Başkenti Organizasyonu (ECoD NPO) tarafından yönetilen “Avrupa Demokrasi Başkenti Başlık Yarışması”, demokratik katılımı ve demokratik yönetişimi Avrupa ölçeğinde teşvik etmeyi ve yaygınlaştırmayı, toplumsal uyumu ve yeni demokratik uygulamaları güçlendirmeyi ve yerel yönetim demokrasisini güçlendirmeyi amaçlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

savsat-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu