Haber

Kayseri Pınarbaşı’nda 4 pusuladan sadece 2’si iptal edildi

İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin kazandığı Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde 4 oy pusulasından sadece 2’sini iptal etti. CHP Kayseri İl Başkanlığının bugün yapacağı itiraz kabul edilmezse 2 Haziran’da Pınarbaşı’nda halk, sadece belediye başkanlığı ile belediye meclisi üyeliği için oy kullanacak. Büyükşehir Belediyesi ve muhtarlık için oy kullanılmayacak.

Alparslan Türkeş’in babaocağı Pınarbaşı’nda CHP’nin adayı Deniz Yağan, yüzde 33.3 (5 bin 82) oy alarak seçimi kazandı. MHP’nin adayı Menduh Uzunluoğlu ise yüzde 31.18 (4 bin 758) oy aldı.

CHP Kayseri İl Başkanı Feyzullah Keskin, itiraz dilekçelerini hazırladıklarını ve saat 13.30’da İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunacaklarını söyledi. Kararın hukuki değil tamamen siyasi baskılar neticesinde alındığını belirtti.

Pınarbaşı’nın MHP için Alparslan Türkeş’in babaocağı olmasından dolayı kutsal bir değeri olduğuna dikkat çeken Keskin, “Biz Sarız’ı da MHP’den aldık ama onunla ilgili hiçbir şey yok. MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, hakime hem ağza alınmayacak sinkafli kelimeler ve küfürler ediyor. Hatta yetmiyor bir tanede hakime vuruyor. Göğsüne yumruğu yiyen hakim, dün maalesef üzülerek söylüyorum, içi kan ağlayarak ‘evet’ demek zorunda kaldı. Çok büyük siyasi baskılar uyguluyorlar.” dedi.

‘GEREKÇE 14 SANDIĞIN TORBASININ AĞZINDA MÜHÜR YOKMUŞ’

“Evet, adalet bitti, hukukta büyük darbeler oluyor. Ama bugün 3 hakim insaflı davranacaktır.” diyen Keskin, şöyle devam etti: “Çünkü gerçekten iptal edilmeyi gerektirecek en ufak bir şey olsa; diyeceğiz ki ‘acaba şundan dolayı mı oldu.’ Gerekçe olarak 14 sandığın torbasının ağzında mühür yokmuş. Halbuki mühürler kırılmış, yarısı içinde olan da var. İki kere sayım yapıldı. İtiraz eden MHP’nin temsilcisi, ne şerh koydu ne de itiraz etti. Bir de 14 tane sandığın torbalarını getiren insanların hepsi CHP’li değilki. Belki hiçbiri CHP’li değil hepsi MHP’lidir. Zaten o bizim sorumluluğumuzda değil Yüksek Seçim Kurulunun sorumluluğunda. Sandık başkanını seçim kurulu belirliyor. Şu olur: Islak imzalı tutanaklarla içerideki sayım yapıldı oylar uymaz da dersiniz ki oynama olmuş. Ama uyuyor.

Daha da ilginci bir tane zarfa dört oy pusulası giriyor. Kararda sadece belediye başkanlığı ile belediye meclisi üyeliği iptal ediliyor ama nedense büyükşehir ile muhtarlığı geçerli sayıyor. Güvendiğimiz nokta; İlçe Seçim Kurulu bir hakim, memur ve partinin temsilcilerinden oluşuyor. 7 kişiden sadece biri hukukçu. Ama İl Seçim Kurulunda 3’ü de hakim. Alınan seçimi yenileme kararını iptal edeceğine inanıyoruz.”

‘İTİRAZ EDİLEN SANDIKTA CHP DÖRDÜNCÜ PARTİ’

CHP’nin Pınarbaşı ilçe belediye başkan adayı Deniz Yağan da kararın hukuksuz olduğunu vurguladı. Bunların çalmaya, çırpmaya alıştığını savunan Yağan, itiraz edilen 1138 nolu sandıkta CHP’nin dördüncü parti olduğunu söyledi. Bu sandıkta MHP birinci çıkınca getirip diğer sandıkların da eklendiğini belirtti.

MHP’nin bir algı oluşturmaya çalıştığını dile getiren Yağan, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un ortalığı karıştırmaya çalıştığını ileri sürdü.

“Düzmece şeyler. Vicdanlı bir insan varsa, adalet, hukuk varsa; bunun seçimi ipal gerektirmediği görülecektir.” diyen Yağan, “Emri vaki yapıyorlar. Yukarıdan baskı uyguluyorlar. Hakimi dövüp, hakaret edip, baskı kurup korkuttular. İlk önce MHP’nin parti temscilsi çekimser kaldı. Yukarıdan gelen talimatla seçim yenilensin diye itiraz ettiler. CHP dışındaki partiler seçimin yenilenmesini istiyor.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu