Haber

Konya’da Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi Devam Ediyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, temiz hava çalışmaları kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte 2021 yılında “Konya Tarihi Kent Merkezi ve Mevlana Bölgesinde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi”ni hayata geçirdiklerini hatırlatarak, şunları söyledi: İlk etapta 4 mahalleye sosyal yardım kömürü alındı. 1.108 dar gelirli evde doğalgaz dönüşümü gerçekleştirdiklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi olarak projenin ikinci etabında kent merkezinde ikamet eden sosyal destek alan 263 dar gelirli konutun daha dönüşümünü tamamladıklarını vurgulayan Önder Altay, “Böylece doğal konutları da hayata geçirdik. Projenin uygulanmaya başladığı 2021 yılından bu yana 1.371 aileye doğalgaz ulaştırdık. Hem hemşehrilerimize destek verdik, uygulandığı bölgelerde kömürlü evlere destek sağladık.” Kirliliği yüzde 99 oranında azaltmayı başardık” dedi.

Projenin 3. etabının planlandığı gibi devam ettiğini belirten Başkan Altay, “Bu etapta inşallah 300 evin doğalgaza dönüşümünü sağlayacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak tek amacımız daha yaşanabilir, sürdürülebilir ve temiz bir şehir bırakmak. Çocuklarımıza Konya.”

Evinde doğal gaz kullanmaya başlayan Kerziban Tahtalı ise çok mutlu olduğunu belirterek, “Doğalgaz bağlanmadan önce aramız iyi değildi. Odun ve kömür aldın ama alamadın. Şimdi ben memnunum. Ben Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a çok teşekkür ediyorum. Allah kendisinden razı olsun.”

3 çocuk annesi Dursine Kara, doğalgaza bağlandıktan sonra kendilerini çok rahat hissettiklerini belirterek, “Çocuklarım artık istedikleri odada ders çalışabiliyor. Mutfağım sıcak. Sıcakken yemek yapmak daha keyifli oluyor. Allah’a emanet olun.” Böyle bir hizmeti bizlere kazandırdığı için Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, çok minnettarım.” “Memnun oldum. Bu uygulamanın benim gibi birçok vatandaşa gelmesini isterim” dedi. -KONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu