Haber

Korona bitmeden bu kez kolera kabusu! Salgın 26 ülkeye sıçradı, ölü sayısı her geçen gün artıyor

Malavi’de kolera salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artıyor. Malavi Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Mart 2022’de patlak veren kolera salgınında son 24 saatte 12 kişi hayatını kaybetti ve 626 yeni vaka tespit edildi.

ÖLÜ SAYISI 1002

Yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı ülkede toplam vaka sayısı 29 bin 995’e yükselirken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1002 oldu. Sağlık Bakanı Khumbize Kandodo Chiponda, halkı hijyen kurallarına dikkat etmeye ve temiz su kullanmaya davet etti.

SİYAH VE KAS KRAMPLARININ BELİRTİLERİ

“Vibrio cholerae” adlı bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir ince bağırsak hastalığı olan kolera, enfekte kişide sulu ishal, kusma ve kas krampları gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, YOKSULLUK…

Küresel sağlık kurumlarının ve hükümetlerin aldığı önlemler sonucunda yıllardır azalan kolera vakası, iklim değişikliği, yoksulluk, çatışmalar gibi nedenlerle yeniden yaygınlaşmaya başladı.

KİMDEN VERİLERDEN KORKUYORUZ

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre 2017’den 2021’e kadar dünya genelinde kolera vakası tespit edilen ülke sayısı 20’nin altındayken, sadece 2022’de 26 ülkede kolera salgını görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu