Ekonomi

Motor fiyatına zam bekleniyor

Döviz ve brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar da akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Dün motorine yapılan 1 lira 55 kuruşluk zamdan sonra Salı günü akaryakıta 2 liralık zam bekleniyor.

BENZİN GERÇEK FİYATLARI

  • İstanbul yakıt fiyatı: 34.05 lira
  • Ankara benzin fiyatı: 34.53 lira
  • İzmir yakıt fiyatı: 34.63 lira

VATANDAŞIN BELİNİ KIRIK ÖTV ARTIŞI

Geçen hafta ÖTV tutarları akaryakıt ve motorine 5 lira, LPG’ye 4 lira zam olarak yansıdı. Karara göre; Benzinin litresi 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV ise 7,05 TL’ye yükseldi.

ERDOĞAN’DAN ELEŞTİRİLERE CEVAP

Körfez ziyaretinden dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazine ve Maliye Bakanlığımız akaryakıtta vergisel düzenleme yaptı. Özellikle sabit ÖTV’den dolayı uzun süredir enflasyon güncellemesi yapılmadı. Bu nedenle ÖTV’de böyle bir artış yapıldı. Dolayısıyla ÖTV’de böyle bir artış yapıldı. Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri. Akaryakıtta zaten otomatik bir fiyatlama mekanizması var. Dünyadaki fiyatlar çerçevesinde belirlenir. ÖTV artışı, depremin etkileri ve Türkiye’nin depremle mücadele konusundaki gereklilikleri kapsamında yapılan bir vergi düzenlemesidir.”

haberreyhanli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu