Ekonomi

New York borsası yükselişle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde yükseldi ve %1,26 artışla 33.274,15 puan oldu. S&P 500 endeksi yüzde 1,36 artışla 4.105,80 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,74 artışla 12.221,91 puana yükseldi.

Enflasyondaki düşüş sinyallerinin Fed’in agresif faiz artırımlarına yakında son verebileceğine dair beklentileri artırmasıyla hisse senedi piyasaları olumlu bir seyir izledi.

ABD’de iki büyük bölgesel bankanın ay başında iflas etmesinin ardından banka hisselerindeki sert satışlar ve finansal kriz endişelerine rağmen endeksler yılın ilk çeyreğini kârlı kapattı.

Nasdaq endeksinin yılın ilk çeyreğinde Haziran 2020’den bu yana en güçlü çeyreklik performansını göstermesi dikkat çekti.

ABD’de kişisel tüketim harcamaları Şubat’ta yüzde 0,2 ile piyasa beklentilerinin altında arttı.

Fed’in enflasyon göstergesi olarak değerlendirdiği gıda ve enerji kalemlerini dışlayan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 4,6 arttı.

Öte yandan ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici inanç endeksi Mart ayında 5 puan azalarak 62 oldu ve son dört aydır ilk düşüşünü kaydetti.

Fed yetkililerinin açıklamalarını takip eden Boston Fed Lideri Susan Collins, enflasyonun düşürülmesinde sıkı para politikasının sürdürülmesinin kritik önem taşıdığını vurgulayarak, mevcut enflasyon haberlerinin memnuniyetle karşılandığını ancak Fed’in halen yeterli ilerleme kaydetmediğini savundu.

Belirsiz ekonomik görünüm ve verilerin para politikasına yön vereceğine işaret eden New York Fed Başkanı John Williams, bu yıl enflasyonun yüzde 3,25’e düşmesini, işsizlik oranının ise yüzde 4,5 civarına çıkmasını beklediğini kaydetti.

Williams, ABD ekonomisinin 2024’te toparlanmadan önce bu yıl bir ölçü küçüleceğini söyledi.

haber-hamamozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu