Ekonomi

Powell’ın sunumu öncesinde değerli metaller yükseldi

Investing.com – Altın fiyatları Asya işlem saatlerinde yükseldi ve yatırımcıların, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı sunumdan güvercin sinyaller beklemeleriyle, gecelik kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Sarı metal dün geriledi ancak zayıf iş gücü piyasası okumalarının Eylül ayında bir faiz indirimi beklentilerini artırmasıyla geçen hafta kazanmıştı. Zayıf dolar da altının yükselişine yardımcı oldu.

Spot altın %0,4 artışla 2.367,97 dolara yükselirken Ağustos vadeli altın %0,5 artışla 2.374,40 dolar oldu.

Altın yükselirken Powell’ın sunumundan faiz politikasına ilişkin ipuçları bekleniyor

Altın, özellikle doların gerilemesiyle Eylül ayında faiz indirimine gidileceğine dair artan spekülasyonlardan faydalandı.

İş gücü piyasasına ilişkin zayıf veriler, yatırımcıların Powell’ın bugün başlayacak olan iki günlük sunumunda güvercin bir tavır takınacağına dair beklenti içine girmelerine neden oldu.

Powell kısa süre önce dezenflasyon yönünde ilerleme kaydedildiğini belirtirken Fed’in faiz indirimine başlamak için hâlâ güvene ihtiyacı olduğunu da söylemişti.

Powell’ın yanı sıra bu hafta başka Fed yetkilileri de konuşma yapacak.

Önemli tüketici fiyat endeksi enflasyon verilerinin de Fed’in faiz oranlarına ilişkin görünümünü etkilemesi bekleniyor.

Düşük faiz oranları, genellikle yüksek faiz ortamında parlayan dolar ve borcun cazibesini azalttığından altın ve diğer değerli metaller için iyiye işaret.

Diğer değerli metaller yükseldi. Platin %0,7 artışla 1.022,05 dolara yükselirken gümüş %1 artışla 31,218 dolar oldu. Gümüş de son aylarda büyük ölçüde altından daha iyi performans göstermişti.

InvestingPro ile finansal hedeflerinize ulaşın. Daha fazla kazanç sağlayın! Şimdi BÜYÜK YAZ İNDİRİMİ fırsatını yakalayın. %50 indirime ek %10’a varan indirim için FIRSAT kuponunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Çin’in ekonomi verileri öncesinde bakır fiyatları arttı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Haziran ayındaki sert kayıplarını telafi ederek daha da yükseldi.

Londra Metal Borsası’ndaki gösterge bakır %0,2 artışla 9.933,50 dolara yükselirken bir aylık bakır %0,4 artışla 4,6245 dolara çıktı.

Bakır yatırımcıları, bu hafta Çin’den gelecek olan ticaret ve enflasyon rakamlarına odaklandı.

Ancak Çin bakır için hassas bir nokta zira ülkeye ilişkin iyimserliğin azalması, Haziran boyunca kırmızı metalde sert kayıplara yol açtı. Batı ile ticaret savaşı korkusu da bakır fiyatlarını nispeten düşük tuttu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu