Ekonomi

Reuters’in ilk çeyrek büyüme beklentisi: Yüzde 5,7

REUTERS

Türkiye ekonomisi 2023 birinci çeyrekte yüzde 4, geçen yılın tamamında ise yüzde 4,5 büyüdü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), birinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini 31 Mayıs’ta, saat 10.00’da açıklayacak.

Türkiye’nin ocak ve mart arasındaki ilk çeyrek büyüme verileri ile ilgili anketler yapılmaya başlandı.

Türkiye ekonomisinin güçlü iç tüketimin de etkisiyle ilk çeyrekte yüzde 5,7 büyümesi, 2024’ün tamamında ise daha dengeli bir kompozisyon ile büyümenin yüzde 3,2’de kalması bekleniyor.

2024 yılı ilk çeyrek büyüme tahmini

Reuters’ın 12 kurumla yaptığı ankete göre 2024 yılı ilk çeyrek için büyüme beklentileri yüzde 5 ila yüzde 7 bandında yer alıyor.

Ekonomistlerin görüşleri

Ekonomistler, sıkılaşan para politikasına rağmen 31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçim öncesi öne çekilen talebin birinci çeyrekteki ekonomik büyümeye katkı verdiğine dikkat çekiyor.

Genel beklenti, yılın ikinci yarısında iç tüketimin yavaşlayacağı yönünde.

Ekonomi yönetimi de yılın kalanında “daha dengeli bir büyüme kompozisyonu” görüleceğini söylüyor.

Hükümet, geçen sene yapılan genel seçimlerin ardından uygulamaya başladığı ekonomi programı çerçevesinde enflasyonu düşürmek ve artan iç talebi yavaşlatmak için önlemler aldı.

Geçen sene haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB, politika faizini sonuncusu mart ayında olmak üzere 4,150 baz puan yükseltti.

İhracatı arttırarak ve iç talebin körüklediği ithalatı azaltarak cari açığı daraltmayı ve büyümenin kompozisyonunda değişim yaratmayı hedefleyen ekonomi yönetimi bu gelişmelerin enflasyonun düşüşüne de katkı sağlayacağını öngörüyor.

Goldman Sachs’ın Türkiye’nin büyüme beklentisi

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, bir araştırma notunda asgari ücrete yapılan zam ve hane halkının gelecekte daha yüksek enflasyon beklentisiyle alımlarını öne çekmesi sonucu ilk çeyrekte güçlü büyüme gerçekleştiğini belirtti ve ekledi:

Hem asgari ücret artışından gelen ivme hem de sabit olmayan enflasyon beklentileri göz önüne alındığında, ilk çeyrekte büyümenin ana itici gücünün özel tüketim olmasını bekliyoruz.

Mart ayından bu yana belirgin biçimde sıkılaşan politika ve enflasyon beklentilerinde şu ana kadar bir değişiklik olmaması bize ikinci yarıdaki yavaşlamanın tahminimizden daha keskin olacağını gösteriyor.

Yıllık büyüme beklentisi: Yüzde 3,15

Yıllık büyüme sorusuna cevap veren 10 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre Türkiye ekonomisi yüzde 3,15 büyüme kaydedecek.

Tahminler yüzde 2,8 ile yüzde 3,5 arasında bulunuyor.

OVP’deki büyüme öngörüsü

Eylül ayında açıklanan OVP’de 2024 yılı için ise yüzde 4 büyüme öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu