Haber

Suudi Arabistan, Çin, Fransa, Türkiye ve Özbekistan ile işbirliği projelerini görüşecek

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, aralarında Çin, Fransa, Özbekistan ve Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerle işbirliği ve ortaklık projelerini görüşme kararı aldı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansının (SPA) haberine göre, Kral Selman bin Abdülaziz başkanlığında Cidde’de toplanan Bakanlar Kurulu, Çin tarafıyla üst düzey müşterek kurulmasına ilişkin anlaşmayı tamamlayacak bir protokol taslağını görüşmeye karar verdi. Kurul.

Kabine ayrıca Türkiye ile iki ülke hükümetleri arasında sosyal hizmetler alanında işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı taslağını görüşmeye karar verdi.

Suudi kabinesi tarafından alınan kararların ortasında, bir Stratejik Paydaşlar Kurulu’nun kurulmasına yönelik bir mutabakat zaptı taslağı üzerinde Fransız hükümeti ile müzakere etme planı vardı.

Özbekistan ile atom enerjisinin barışçıl kullanımına ilişkin işbirliğine yönelik bir çerçeve anlaşma taslağı üzerinde müzakere etme kararı, Suudi Bakanlar Konseyi tarafından onaylandı.

Kurul ayrıca Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal stratejiye karar verdi.

Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal strateji hakkında detaylı bilgi verilmezken, Suudi Arabistan Ocak 2020’de Kızıldeniz’e komşu Arap ve Afrika ülkelerinden oluşan bir komite kurmak için anlaşma imzaladığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu