Haber

TBMM Genel Kurulu’nda, Tütün Kanun Teklifinin İlk Bölümü Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu’nda; Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 50 milyon liraya kadar teminat mecburiliği ve Eser Takip Sistemine müdahale halinde 8 yıla kadar mahpus cezası öngören hususlarının de olduğu birinci kısmı AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi.

AKP’nin Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüyor. Teklifin, birinci bölümünü içeren 1’den 6’ya kadar olan maddeleri AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi.

Teklife nazaran, yetki verilip verilmediğine bakılmaksızın vergi güvenliğini sağlamak için kullanılmasına mecburilik getirilen özel etiket ve işaretlerle eserlerin etiketlenmesi, işaretlenmesi, etiketlenen yahut işaretlenen eser bilgilerinin, kurulan bilgi merkezine aktarılmasını sağlayan Eser İzleme Sistemi’ne (ÜİS), fizikî yahut bilişim yoluyla müdahale ederek Hazine ve Maliye Bakanlığına elektronik ortamda iletilmesi gereken evrak, bilgi yahut dataların iletilmesini önleyenler yahut bunların gerçeğe uygun olmayan formda iletilmesine neden olanlara 3 yıldan 8 yıla kadar mahpus cezası verilecek.

Makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi üretmek isteyenler için yıllık 2 milyar adet üretim kapasitesine sahip tesis kurma zaruriliği getirilecek. Birebir markadan olmak koşuluyla sigaranın ithalatında aranan yurt içi üretim koşulu, makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi ithalatında da aranacak.

Ürün İzleme Sistemi kurulacak ve Eser İzleme Sistemini kurmadan makine ve ekipman çalışma testleri, eser denemeleri yahut deneme üretimi yapanlara; vergi güvenliğini sağlayan etiket ve işaretlemeyi yapmadan üretim yapanlara, makaron/sigara başına 1 lira olmak üzere, en az 10 bin lira idari para cezası kesilecek. Ayrıyeten, makine çalışma testleri, eser denemeleri yahut deneme üretimi kapsamında üretilen sigara ve makaronları müddeti içerisinde imha etmeyenlere de tekrar  makaron/sigara başına 1 lira olmak üzere, en az 10 bin lira para cezası verilecek. Tütün, tütün mamulleri ve alkol piyasasına ait cürümlerden mahkumiyet kararı bulunanlara bu piyasalarda faaliyete ait evrak verilmeyecek, verilmiş olan evraklar ve iptal edilecek.

50 MİLYON LİRAYA KADAR TEMİNAT İSTENECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü almak suretiyle, “kayıtdışılığın önlenmesi; sahteciliğin engellenmesi; idari para cezası veya vergi borçları gibi kamu alacaklarının güvenceye alınması” için muhakkak kaideler altında firmalardan 50 milyon liraya kadar teminat (para, teminat mektubu, devlet tahvili) alabilecek. Tütün üreticileri, tütün üretim ve pazarlama kooperatifleri unsur kapsamına girmeyecek. İstenen teminatı vermeyenlerin faaliyete ait evrakları teminat verilinceye kadar askıya alınacak ve bu müddet içinde kelam konusu tesis için öbür bir gerçek yahut hukuksal bireye de müsaade, uygunluk ve yetki dokümanı verilmeyecek.

Tütün, tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi, alkol ve alkollü içkilerin üretim ve ithalat faaliyetlerinden; tütün ticareti yetki evrakı kapsamındaki faaliyetlerden; müsaade, uygunluk ve yetki evrakı bulunanlar ile müsaade, uygunluk ve yetki dokümanı başvurusu, tadili yahut müddet uzatımına ait talep sahiplerinden ve bu kapsamdaki faaliyetlerden ötürü çıkabilecek idari para cezası, vergi dairesi ve SGK alacakları üzere kamu alacaklarını garantiye almak için 50 milyon liraya kadar teminat alınabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na birtakım hususlarda teminat yetkisi olacak. Bakanlık, Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak, (yeniden değerleme oranında artırılmak üzere) 50 milyon lira üst sonlu bu teminatı, firmalar ölçeğinde farklı fiyatlarda belirleyebilecek.

BAKANLIK NASIL TEMİNAT ALACAK?

Bakanlık, mükelleflerin faaliyet alanı, bu bahiste yaptıkları faaliyete ait mühlet, talep ettiği evrak, süreç tipi ve üretim kapasiteleri konularını birlikte yahut başka farklı dikkate alacak. Teminatın; verilmesi gereken vakti, cinsini, meblağını, iadesi ile tamamlanmasına ait konuları belirlenecek. Teminat fiyatını müsaade dokümanlarının çeşitleri prestijiyle farklılaştırmaya yetkili olacak. Ayrıyeten, birinci kere işe başlayanlar ile faaliyetine devam edenler açısından farklı teminat meblağı belirleyebilecek. Bakanlık, yeniden Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak; teminat meblağını sıfıra kadar indirebilecek ve her takvim yılı için, bir evvelki yıla ait tekrar değerleme oranına kadar, takvim yılı başından geçerli olmak üzere artırabilecek. Hangi hallerde teminat aranılmayacağını ve uygulamaya ait öteki yordam ve asılları belirleyecek.

DEVLETE BORCU OLMAMASI MECBURÎ OLACAK

Tütün ve alkol piyasasında muhakkak müsaadelerin alınması için devlete borcunun olmaması koşulu getiriliyor. Tütün, tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi, alkol ve alkollü içkilerin üretim ve ithalat faaliyetleri için; Tütün Ticareti Yetki Evrakı kapsamındaki faaliyetlere ait müsaade, uygunluk, yetki dokümanı başvurusu, tadili, müddet uzatımı taleplerinin karşılanması için şu kuralların yerine getirilmesi istenecek:

“1-Kanun kapsamında verilen ve süresinde ödenmemiş idari para cezası borcu olmamalı,

2-Sosyal Güvenlik Kurumuna vadesi geçmiş prim ve idari para cezası borcu olmamalı,

3-Vergi dairelerine vadesi geçmiş borcu olmamalıdır.”

Tarım ve Orman Bakanlığı, borcun bulunmadığına dair bilgiyi Gelir Yönetimi Başkanlığı ile Toplumsal Güvenlik Kurumundan temin edecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, uygulama yordam ve asıllarını Gelir Yönetimi Başkanlığı ile SGK’nın görüşünü alarak belirleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu