Teknoloji

Ticaret Bakanlığı, “Düzensiz” İkinci El Araba Ticaretine Son Vermek İçin Yeni Yazılımlar Geliştiriyor!

Özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşan 2. el otomobil ticareti giderek kontrol edilemez bir hal alıyor. Otomobil piyasasını derinden etkileyen bu yeni alım-satım formülü için geçmişte hükümet tarafından makul düzenlemeler yapılmış ancak çok da faydalı olamamıştır. Şimdi de Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği, kaçak ve kaçak ikinci el satışların önüne geçebilmek için yeni bir bilgisayar yazılımı geliştirme kararı aldı.

Artan otomobil fiyatları nedeniyle yaygınlaşan 2. el araç ticareti, son günlerde yapılan usulsüzlüklerle gündeme geldi.

Özellikle bazı dolandırıcılık saldırıları ile fahiş satış fiyatlarına ulaşan pazar için geçmişte getirilen düzenlemeler, bireysel satıcılar tarafından kolaylıkla delinmiştir.

Geçen yıl uygulamaya konulan 6+6 ve satılan sıfır araçtan daha değerli olmama yasağı gibi kuralların piyasada fırsatçılığı önleyeceği düşünüldü ama durum pek de öyle olmadı.

Bildiğiniz gibi Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda ikinci el araç ilan fiyatlarının sıfır araç fiyatını geçemeyeceğine dair bir yönetmelik hazırladı. Bunun yanı sıra bakanlık ‘6+6’ olarak bilinen ikinci el araç yönetmeliğini de 2022 yılında hayata geçirdi. Yönetmelik ile birlikte satılacak araçlarda 6 ay 6 bin kilometre kullanım şartı aranmaya başlandı.

Habertürk’ün haberine göre bu duruma karşı harekete geçen Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği, fırsatçı ikinci el otomobil fırsatçılığına son vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bakanlık, ikinci el satışları düzenlemek için daha önce getirilen kuralları rahatlıkla takip edebilen bilgisayar yazılımları geliştiriyor.

Aktarılanlara göre, yeni yazılım saldırısıyla birlikte noter çalışanları satılacak aracın 6 bin kilometresi, en az 6 aylık kullanım süresi veya araç sahibinin satış limiti gibi bilgileri kolayca görüntüleyebilecek.

Sıfır araçtan daha değerli olan 6+6 ve fiyat duyurusu gibi kurallara uyulmasını kolaylaştıracak yazılım, aracı devredecek kişinin yıl içinde ne kadar satış yaptığını da belirleyecek.

Bu sayede regülasyonlara uymayan 2. el otomobillerin usulsüz satışının tamamen önüne geçilmiş olacaktır.

Bazı şube kaynakları, yeni yazılımın Ağustos ayında kullanıma sunulacağını söylüyor.

haberposof.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu