Ekonomi

Yapı izinlerinde pandemiden beri en uzun daralma serisi

Yapı izinlerinde daralma serisi devam ediyor.

TÜİK bilgilerine nazaran, yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.

Bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran, 2022 yılı III. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 8,0, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.
Toplam yüzölçümün yüzde 51,7’si konut alanı olarak gerçekleşti.

Belediyeler tarafından 2022 yılı III. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 31,8 milyon metrekare iken; bunun 16,4 milyon metrekaresi konut, 9,0 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

En yüksek yüzölçüm iki ve daha fazla daireli binalar ait

Belediyeler tarafından 2022 yılı III. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma emeline nazaran en yüksek yüzölçüm hissesine 20,1 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet hedefli binalar sahip oldu. Bunu 3,0 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.
Yapı kullanma müsaade evrakı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 2,8 azaldı.

Bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran, 2022 yılı III. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma müsaade dokümanı verilen yapıların bina sayısı yüzde 3,7 artarken, daire sayısı yüzde 0,8 ve yüzölçümü yüzde 2,8 azaldı.


Toplam yüzölçümün yüzde 58,2’si konut alanı oldu

Belediyeler tarafından 2022 yılı III. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 27,5 milyon metrekare iken; bunun 16,0 milyon metrekare’si konut, 6,0 milyon metrekare’si konut dışı ve 5,5 milyon metrekare’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.
En yüksek yüzölçüm hissesi yüzde 73,7 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu

Belediyeler tarafından 2022 yılı III. çeyreğinde yapı kullanma müsaade evrakı verilen yapıların kullanma hedefine nazaran en yüksek yüzölçüm hissesine 20,3 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet emelli binalar sahip oldu. Bunu 1,6 milyon metrekare ile bir daireli ikamet hedefli binalar izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu