Haber

Yeni Zelanda’da Kalp Krizlerini Dakikalar İçinde Teşhis Edebilen Dünyanın İlk Hasta Başı Kan Testi Geliştirildi

WELLINGTON, 30 Kasım (Xinhua) — Yeni Zelanda’da bir hastane dünyada birinci kere kalp krizini saatler yerine dakikalar içinde teşhis edebilen bir kan testi kullandı.

Yeni Zelanda Sıhhat Bakanı Andrew Little, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sıhhat sistemine milyonlarca dolar tasarruf sağlayan ve hastaların daha süratli tedavi edilmesini sağlayan süratli, yüksek hassasiyetli hasta başı troponin kan testinin Yeni Zelanda hastanelerinde kullanıma sunulduğunu söyledi.

“Christchurch Hastanesi acil servis doktorları tarafından yürütülen bu araştırma çığır açıcı nitelikte” diyen Bakan Little, “Doktorlar, yüksek hassasiyetli yeni bir hasta başı kan testi kullanarak göğüs ağrısıyla acil servise başvuran kişilerin kalp krizi geçirip geçirmediğini sekiz dakika içinde anlayabilir” sözlerini kullandı.

Yeni Zelandalı Bakan, “Kimi hastalar kalp krizi geçirdiklerinden endişe ederek saatlerce hastanede kalmak yerine kısa sürede evlerine gidebilecek ve gerçekten kalp krizi geçirenlerse ihtiyaç duydukları tedaviyi daha erken alabilecek. Açıkçası bu test hastalar için son derece iyi” dedi.

Bakana nazaran, bu test sıhhat sistemi için de faydalı zira insanları varıştan sonraki bir saat içinde konuta göndermek, hastanenin üzerindeki baskıyı azaltıyor ve bir acil servis yatağını oburu için boş tutuyor.

Martin Than’in başını çektiği araştırma ekibi, kalp krizlerini teşhis etmenin daha iyi yollarını bulmak için on yıldır çalışıyor. Yöntemleri, 2020’de itibarlı global bir sıhhat hizmeti mükafatı kazandı.

Than, metotlarının kalp hastalarının acil servislerde ortalama kalış mühletini üç saat azalttığını ve sıhhat sistemine kestirimi 50 milyon ila 70 milyon Yeni Zelanda doları tasarruf ettirdiğini söyledi.

Little, 2019’da projeye Yeni Zelanda hükümetinin Sağlık Araştırma Konseyi’nden 1,15 milyon Yeni Zelanda doları verildiğini lakin çalışmaların Kovid-19 pandemisi nedeniyle ertelendiğini belirtti.

Şubat ayından itibaren Yeni Zelanda’daki 10 hastane daha testi kullanmaya başlayacak. (1 Yeni Zelanda doları, 0,62 ABD dolarına eşit).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu