Haber

YSK’dan ‘mürekkep lekeli’ pusula kararı

Cumhurbaşkanlığı Seçimi için Hollanda’ya gönderilen 225 oy pusulasının Recep Tayyip Erdoğan’ın evinde ‘nokta lekesi’ olarak fark edilmesi ve bu pusulaların kayıt altına alınarak kullanılmadan bırakılmasının ardından İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Öztürk Taraf, Kurula başvurdu. .

Öztürk, oy pusulalarının veya zarfların tamamında veya bir kısmında leke veya mürekkep izi bulunması halinde oy pusulalarının ve zarfların geçerli olup olmayacağı konusunda görüş istedi.

Talebi görüşen Kurul, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 98’inci ve 101’inci maddelerinin açık olması nedeniyle bu konuda görüş vermeye yer olmadığına karar verdi.

YSK’nın atıfta bulunduğu 298 sayılı Kanun’un 98. maddesi, “… Ancak, sandık mührü olmasa bile Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar, kurul ve üzerlerinde leke veya çizik bulunsa bile, işaretleme amacıyla yapıldığı açıkça anlaşılamayan zarfların geçerli sayılacağı kararını içerir.

Aynı Kanunun 101. maddesinde, “Aşağıdaki haller oy pusulalarını geçersiz kılmaz: 1. Zarfların oyların açılması veya okunması sırasında yırtılması. 2. Bir kısmının bütünlüğü bozulmadan kazara yırtılması. Anlaşılamama.” diyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu