Yaşam

9. Uluslararası EgeArt kapılarını sanatseverlere açtı

İzmir’de sanat festivali coşkulu bir açılışla başladı

 

Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımıyla kapılarını sanatseverlere açtı. Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine AB Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, üniversite senato üyeleri, sanatçılar, akademisyenler ve sanatseverler katıldı.

 

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “9. Uluslararası EgeArt Sanat Günlerini Ege Üniversitesi’nde ağırladınız. Sanata olan tutkumuzu geleneğe dönüştürdüğümüz bu anlamlı günde Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın selamlarını iletiyorum. Bu yıl, sanatın kültürlerarası etkileşimdeki rolünü ‘Dijitalleşen Sanat’ temasıyla yansıtacağımız ülkemizdeki benzeri olmayan etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Ege Üniversitesi olarak kültür, sanat ve spor gibi alanlarda olduğu kadar eğitim, öğretim ve araştırma alanlarında da 67 yıllık tecrübemizi başarıyla ortaya koymak ve bu alanlarda ürettiğimiz bilgi ve deneyimi ülkemize aktarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. toplum.

 

“Sanat hayatımızı anlamlı ve değerli kılar”

Sanatın değerine vurgu yapan Prof. Çağımızın hızla değişen ve gelişen dinamiklerinden sanat dalları da etkilenmiş ve sanatsal eserlerin üretiminden etkileşime kadar birçok alanda dijital dönüşüm gerçekleşmiştir. Zamanımızın en pahalı tasarımları ve özgün eserleri, sanat ve bilimin mükemmel birlikteliğinden ortaya çıkıyor. Bu birliktelik bir milletin gelişmişlik düzeyi kadar sosyo-kültürel düzeyini de belirleyen önemli unsurlardan biridir. Bu düzeyin yükseltilmesi ve sürdürülmesinde üniversitelere de önemli görevler düşmektedir. Ege Üniversitesi olarak bizler de bu sorumluluk duygusuyla hareket ediyor, çağı okuyabilen, çağın koşullarına göre üretim yapabilen nitelikli nesiller yetiştirmek için büyük çaba sarf ediyoruz.

 

“Sanatı daha geniş kitlelere yaymayı hedefliyoruz”

EgeArt ile sanatı daha geniş kitlelere ulaştıracaklarını ifade eden Prof. ilimizin farklı merkezlerinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Kültürlerarası etkileşimi artırmak, sanat belleğini zenginleştirmek ve sanatın gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz EgeArt’ın bu yıl dokuzuncusunu ‘Dijitalleşen Dünyada Sanat’ olarak belirledik. Yoğun bir emeğin sonucu olan etkinliğimizin düzenlenmesinde emeği geçen üniversite personelimize, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

 

“Ödül ve Plaket Takdim Edildi”

prof. Dr. Ersan’ın konuşmasının ardından Genel Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’ın etkinliğin açılışı için gönderdiği açıklama okundu. EgeArt Tanıtım Sinemasının gösterildiği törende Ressam Dava Ünal’a onur sanatçısı ödülü verildi. Etkinlik onur ödülünü, işadamı Lucien Arkas adına Berna Fabric Sipahi aldı. Etkinliğin küratörlüğünü seramik sanatçısı Mehmet Tüzüm Kızılcan ve EÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dizar Ercivan Zencirci ve sponsor temsilcilerine plaket verildi. Ödül ve plaketleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan tarafından takdim edildi.

 

“Ebru Sanatçısı Garip Ay’dan Mükemmel Performans”

Etkinlikte Ebru Sanatçısı Garip Ay canlı performans sergileyerek katılımcıları sanatıyla büyüledi. Gösterinin ardından Ayya’ya Prof. Dr. Ersan tarafından “Teşekkür Belgesi” takdim edildi. Törenin ardından katılımcılar stantları gezerek çalışmaları inceledi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu