Haber

“99. Yılında Lozan Nüfus Mübadelesi” Konulu Panel Düzenlendi

Malkara Kaymakamlığı, Malkara Belediyesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Malkara Kent Kurulu ve Lozan Mübadilleri Derneği’nin iş birliği ile “99. Yılında Lozan Nüfus Mübadelesi” bahisli panel 21 Kasım 2022 Pazartesi günü saat 10.00’da Malkara Hüsniye Hanım Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlendi.

Düzenlenen Panele; Malkara İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Basri Karakuş, Belediye Lider Yardımcısı Ersin Kaçar, Malkara Kent Kurulu Lideri Hasan Akçay, Malkara Kent Kurulu Bayan Meclisi Lideri Öznur Akyol, Malkara Kent Kurulu Üyeleri öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sezai Öztaş’, Lozan Mübadilleri Vakfı Kurucusu Mütevellisi Sefer Güvenç ve Zeki Akyol 30 Ocak 1923 tarihinde Yunan ve Türk halklarının mübadelesine ait imzalanan mukavele sayesinde gerek Balkanlardaki Türklerin, gerekse Anadolu’daki Rumların mübadele sırasında ve sonrasında ortak düşünceler yaşadıklarını kendi aile hikayelerinden de yola çıkarak aktardılar.

Panelin akabinde konuşma yapan Malkara İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel; “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sezai Öztaş’a, Lozan Mübadilleri Vakfı Kurucusu Mütevellisi Sefer Güvenç’e, konuşmacı Zeki Akyol’a vermiş olduğu değerli bilgilerden dolayı ve yapılan bu güzel çalışmada bizleri bir araya getiren Malkara Kent Konseyine teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim.” diyerek kanılarını belirtti.

Yapılan konuşmaların akabinde Malkara İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu