Haber

Aritmetik değişti, o sayı aşılabilir! Erdoğan sinyali verdi

  • News7 – ÖZEL

2023 seçimlerinin ardından yüzde 52,18 oyla yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ‘Açılış Töreni’nde değerli açıklamalarda bulundu.

Dünya liderlerinin katıldığı törende, Yeni AnayasaErdoğan, ” Sivil anayasa ile demokrasimizi güçlendireceğiz.Erdoğan sözlerinin devamında şunları söyledi: Demokrasimizi darbe ürünü mevcut anayasadan kurtarıp, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasa ile güçlendireceğiz.dedi.

YENİ KURULAN MECLİSTE ANAYASA YAPMAK MÜMKÜN MÜ?

Cumhuriyetin ikinci yüzyılındaki ilk seçimin tarihi sonuçları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunması zor bir aritmetik oluşturdu.

Halk İttifakıKendi çatısı altında Meclis’e giren 323 milletvekilinin yanı sıra diğer partilerden 82 milletvekili sağcı olarak meclise girdi.

Anayasa değişikliği için 400’ü yakalamak yeterli Sağ ve muhafazakar partilerin toplam 404 milletvekili sayısına ulaşılıyoryakın gelecekte kapsamlı bir reformun kapısını açacağının işaretlerini veriyor.

TBMM’deki son dağılıma göre partilerdeki milletvekili dağılımı şu şekilde;

MECLİSTEN YENİ BİR ANAYASA YAPILABİLİR

AK Parti, MHP, YRP, BBP, HÜDA PAR, Güzel Parti, DEVA Parti, GP, SP ve DP; Sağcı ve muhafazakar seçmenlere hitap ediyor. Buna karşı CHP, HDP/YSP, TİP, TOP ve EMEP;sol ve laik tabanı temsil eder.

Seçimden sonra oluşan meclis aritmetiğine göreSağa ve muhafazakar seçmene hitap eden partilerin ortaya çıkması durumunda toplam proxy sayısı 404 bulur. Bu durumda yeni bir anayasanın kapısının aralanabileceği öngörülmektedir.

Ancak CHP ile ortak hareket etmek İyi partipozisyonunun aksine, yeni bir anayasaya karşı çıkarsa. toplam milletvekili sayısı 360İçeride kalıyor. Böyle bir durumda yeni anayasa taslağını referanduma götürme seçeneği var.

__________________

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN KAÇ MİLLETVEKİLİ GEREKİYOR?

Anayasanın 175. maddesine göre, TBMM’de Anayasa değişikliği için 400 milletvekili yeterli. Ama bu numara bulunamazsa 360 milletvekilireferandum ile.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu