Haber

Bakan Kirişci açıkladı… Karamürsel’e 370 milyon liralık yatırım

KOCAELİ (İGFA) –Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 370 Milyon TL’lik Karamürsel İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi’ne başlanacağını açıkladı.

Karamürsel’de 2016 yılında üretimine başlanan ve 2019 yılında ana gövde işleri tamamlanan İhsaniye Barajı’ndaki tüm bitki ve bitki saplarının temizlik çalışmalarını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü yaptı. İhsaniye Barajı rezervuar alanında 45.000 m² maki, 315.000 m² ormanlık alan olmak üzere toplam 360.000 m² alan ile kök ve bitki temizliği sağlanmıştır.

İLETİM LİMİTLERİ YAPILIR

Kocaeli’nin 3. Barajı olarak işletmeye açılması planlanan Karamürsel İhsaniye Barajı, kök temizleme çalışmalarının ardından su tutmaya başladı. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2022 yılında iletim sınır tüneli kazı çalışmalarına başlanan bölgede 2 bin 764 metre tünel kazısı yapılıyor. Ayrıca tünel kazıları ile bölgenin su ihtiyacının karşılanması için 13,5 kilometrelik iletim sınır etüdü yapılması planlanıyor.

2025 yılında hizmete girmesi planlanan Karamürsel ve Gölcük ilçelerinin su ihtiyacını karşılayacak olan Karamürsel İhsaniye Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin çalışmalarına da başlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 370 milyon TL’lik taahhütlü proje ile İhsaniye Barajı İçme Suyu Arıtma Tesisi çalışmalarına başlayacaklarını Twitter hesabından duyurdu.

İHSANİYE BARAJINDAN KARAMÜRSEL VE ​​GÖLCÜK SUYU

Karamürsel İçme Suyu Projesi kapsamında inşa edilen İhsaniye Barajı, yapılması planlanan Avcıköy Barajı, Karamürsel, Gölcük ilçeleri ile kıyı şeridindeki Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı ve Ereğli Mahallelerine yılda 25 milyon m³ içme ve kullanma suyu sağlaması ve 20.240 dekar tarım arazisinin sulu tarıma dönüştürülmesi.

haber-cifteler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu