Haber

Lavrov: Tahıl anlaşmasının Rusya kısmı uygulanmadı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki günlük Türkiye ziyaretinin ikinci gününde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Heyetler arası görüşmelerin ardından iki bakan Cumhurbaşkanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’ye yaptığı insani yardım ve destek için Rusya’ya teşekkür ederek konuşmasına başladı. Lavrov ile her zaman temas halinde olduklarını kaydeden Çavuşoğlu, görüşmelerin “kapsamlı ve verimli” geçtiğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU: SÜREKLİ TAHIL İŞLEMİ ÖNEMLİ

Çavuşoğlu, Ukrayna meselesinin yoğun bir şekilde ele alındığını belirterek, savaşın “uluslararası hukuk çerçevesinde ve müzakerelerle bitirilmesi gerektiğini” kaydetti. Lavrov ile tahıl koridoru anlaşmasını görüştüklerini kaydeden Çavuşoğlu, ‘anlaşmanın devam etmesi önemli’ dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatının önündeki engellerin kaldırılması konusunda mutabık kaldıklarını bildirdi.

“Anlaşmanın devamını önemsiyoruz. Bu anlaşma dünya gıda krizinin azaltılması açısından da önemli” diyen Çavuşoğlu, Moskova’da gerçekleştirilen dörtlü görüşmeye de değindi. Moskova’da Suriye ile görüşmeye ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Süreç şeffaf bir şekilde devam etmelidir.”

LAVROV: 27 NİSAN’DA AKKUYU’YA ELEKTRİK AKTARILACAK

Çavuşoğlu’nun ardından konuşan Lavrov, konuşmasına Maraş merkezli depremler sonrası Türkiye’ye yapılan yardım ve desteklerden bahsederek başladı.

Lavrov, ‘iki ülke arasındaki samimi görüşmelere’ işaret ederek, görüşmede Akkuyu Nükleer Santrali’nin de ele alındığını kaydederek, “27 Nisan’da santralin ilk bloğuna enerji sevk edeceğiz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye ile ilişkileri ele almak için zaman ayırdıklarını belirterek, görüşmelerinde Libya ve Filistin konularını da ele aldıklarını söyledi. Lavrov, Rusya’nın Türkiye-Ermenistan’ın normalleşmesini desteklediğini de belirtti.

“UKRAYNA MÜZAKERELERİNDEN NEFRET ETMEDİK”

“Ukrayna konusunu da görüştük” diyen Rusya Dışişleri Bakanı, “Müzakerelerden hiçbir zaman geri durmadık” diyerek, “müzakerelerin ancak Rusya’nın meşru çıkarları gözetilerek yapılabileceğini” savundu. Farklı ülkelerin inisiyatiflerine de değinen Lavrov, “Bu aslında bir semptom. ABD hegemon olmak istiyor. Kendi tavrını herkese empoze etmeye çalışıyor. Dünya düzeninin kurulacağı kuralları belirlemek istiyor. “

Tahıl anlaşmasına değinen Lavrov, bu kapsamda sevk edilen Ukrayna tahılının büyük kısmının Avrupa’ya sevk edildiğini savundu. Ukrayna tahılının ‘imtiyazlı sevk edildiğini’ söyleyen Lavrov, “Bu tahıla ihtiyacı olan ülkeler bu tahılın ancak yüzde 3’üne ulaşabiliyor… Tahıl anlaşmasının Rusya kısmı uygulanmıyor.”

Detaylar geliyor…

TOPLANTI GÜNDEMİ: İKİLİ VE BÖLGESEL KONULAR

Dışişleri Bakanlığı’ndan 6 Nisan’da yapılan yazılı açıklamada, “Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 6-7 Nisan 2023 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştireceği belirtildi. Ziyarette ikili ve bölgesel konular ele alınacak. tartışıldı”.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lavrov’un ikili ve uluslararası gündemdeki çeşitli konuları görüşmek üzere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye geleceği belirtildi.

Uluslararası durumun kötüleşmesine rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki siyasi diyaloğun her şeyden önce liderler düzeyinde devam ettiği vurgulanan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenli ve inanç temelli temaslarda bulunduğu belirtildi. sonuncusu 25 Mart’ta olmak üzere bu yıl 5 kez telefonla arandı. Pazarlık usulü yürütüldüğü bildirildi. Açıklamada Lavrov ile Çavuşoğlu’nun Ukrayna, Güney Kafkasya, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Karadeniz bölgesindeki durumu görüşeceği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu