Ekonomi

CHP Niğde Milletvekili Gürer: TMO’nun buğday ve arpa alım fiyatları hayal kırıklığı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2023 hasat döneminde buğday ve arpada alım fiyatları ve teşvik rakamlarının “ciddi bir hayal kırıklığı” olduğunu söyledi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan TMO’nun hububat alım fiyatlarının beklentilerin altında kaldığını savundu.

Taban fiyatların ekmeklik buğdayda primli ton başına 9 bin 250 lira, arpada 7 bin 500 lira olarak açıklandığını hatırlatan Gürer, “Buğday ve arpa alım fiyatları ciddi bir hayal kırıklığı oldu. “TÜİK’in bu yılki enflasyonu dikkate alındığında buğdayın alım fiyatının yüzde 40 artarak 10 bin 460 lira olması gerekiyordu. Arpa için 8 bin 680 lira taban fiyat istendi. Enflasyonun altında fiyat verildi.” terimleri kullandı.

Çiftçinin enflasyonun mağduru olduğunu belirten Gürer, taban fiyatların çiftçiyi sevindirmeyeceği için seçimden sonra açıklandığını iddia etti.

Tarım alanlarının daraldığını ve çiftçi sayısının azaldığını savunan Gürer, hükümetin tarım politikalarında ithalatçı bir anlayış yerine çiftçileri destekleyen ve refahını sağlayan düzenlemelere yönelmesi gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu