Teknoloji

Kendall Jenner’ın kopyası! Yapay Zeka Teknolojisiyle Yaratılan ‘Billie’ Adlı Karakter Üşümeyi Hissettirdi

Gün geçtikçe yapay zeka teknolojisi korkutucu hale geliyor. Meta ile iş birliği yapan Kendall Jenner’ın kendisine tıpatıp benzeyen ‘Billie’ isimli yapay zeka karakteri, görenleri ürpertti. Detaylar ?

Kaynak:https://nypost.com/2023/10/13/everyon…

Teknoloji her zaman yeterince kasıtlı olmayabilir… Deepfake teknolojisi ile ünlü isimler görsellere monte edilebiliyor ve bu görseller gerçekmiş gibi sunulabiliyor.

Bu teknolojinin son kurbanlarından biri de Oscar ödüllü aktör Tom Hanks’ti: Yüzü, Hanks’in izni olmadan bir sigorta reklamında kullanıldı.

Korkutan bir örneği daha Kendall Jenner’da gördük… Meta ile iş birliği yapan ünlü model, yapay zeka teknolojisini kullanarak tıpa tıp kendisine benzeyen ‘Billie’ isimli bir karakterin yaratılmasına olanak sağladı.

Mesela bu fotoğrafta gördüğünüz kişi Kendall değil; Billie yapay zekayla yarattı. ?

Bu fotoğrafı da Kendall Jenner çekmemiş… ?

Meta, Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformlarda günlük konuşmalara ve grup sohbetlerine entegre olarak kullanıcıların sorularını yanıtlayacak yapay zeka aracılığıyla karakterler üretiyor. İşbirliği yaptığı isimlerden biri de Kendall Jenner.

Ancak ses tonundan yüz ifadelerine kadar ünlü model Jenner’ın kopyası olan Billie, onu görenlerde sohbet etme isteğinden ziyade dehşet duygusu uyandırdı.

Gerçek ile sahteyi ayırt etmenin zor olacağı zamanlara doğru gidiyoruz… Siz neler düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu