Ekonomi

Oto satıcısı Murat Açıkgöz: “Bayi şu anda liste fiyatına göre değil, internet rakamına göre araç satıyor”

Oto satıcısı Murat Açıkgöz: “Bayi şu anda liste fiyatına göre değil, internet rakamına göre araç satıyor”

DÜZCE Otomobil piyasasında son günlerde hareketli günler yaşanırken, bayilerin sıfır araç satışı konusunda bayiler uyarılarda bulunuyor. Bayilerin internet satış fiyatına göre fiyat belirlediğini söyleyen otomobil bayii Murat Açıkgöz, “Bayi şu anda aracı liste fiyatına göre değil sarı sayfalara ve internet rakamına göre satıyor. Bir araç 1 milyona ama bu araç internette 1 milyon 200 bin liraya binici buluyor.”Bayi de bu aracı 1 milyon 180 bin liraya ya da 1 milyon 170 bin liraya satıyor. Bu yıl bayiler para kazanıyor” dedi.

Ramazan Bayramı’nda otomobil pazarında hareketlilik başladı. Sıfır ya da ikinci el otomobillerin satış fiyatı artmaya devam ederken bir yandan da araç sıkıntısı yaşanıyor. Otomobil bayii Murat Açıkgöz, sadece Türkiye’de değil dünyada da fiyatların arttığının altını çizerek, “Bundan biz de nasibimizi aldık. Türkiye’de araba fiyatları çok yüksek. Son derece yüksek diyebilirim. bunun en büyük sebebi korona virüs döneminde üretimde yaşanan sorunlardır.Gelişen nüfus ve araç ihtiyacı ortaya çıkınca böyle bir sorun ortaya çıktı.

“Bayiciler ‘Parayı ben kazanacağım’ diyor”

Piyasada sıfır araç sıkıntısı yaşandığına dikkati çeken Açıkgöz, “Vatandaş yeni araç bulmakta zorlanıyor. Geçen yıla kadar sıfır araç alan herkes aracını 50 ile 100 bin lira arasında karla sattı. Bayiler bu yıl tam tersine sistemi çevirdi.Bayiler ‘Parayı ben kazanacağım’ dediler.Bayi şu anda araçları liste fiyatına göre değil sarı sayfa sayısına ve internete göre satıyor. Yani 1 milyona araç var ama bu araç internette 1 milyon 200 bin liraya binicisini bulabiliyor. Bayi de bu aracı 1 milyon 180 bin liraya satıyor ya da “1 milyon 170 bin liraya satıyor. Para bir başka hesaba çekiliyor ya da elden nakit olarak. Bu sene bayiler para kazanıyor ama sıfır araçlar üzerinden satılıyor. İnternetteki gerçek sitelerdeki rakamlar değil sarı sayfalardaki rakamlar. Böyle bir sorun var” dedi. .

haber-karliova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu