Haber

Petrol rezervi müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, petrol rezervi söylentilerini açıklayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Eskişehir’de açıkladı

“An itibariyle sondaj çalışmalarımız ve kuyu değerlendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere”

“İlk değerlendirmeler olumlu”

ESKİŞEHİR – Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “An itibariyle sondaj çalışmalarımız ve kuyu değerlendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. İlk değerlendirmeler olumlu” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dün Eskişehir’de katıldığı bir programda “Petrol konusunda çok yakında çok güzel haberler verebiliriz” diyerek petrol rezervi hakkında bilgi verdi. Gabar Bölgesi’ndeki sondaj ve kuyu çalışmalarının bitmek üzere olduğunu belirten Bakan Dönmez, saha çalışmasının sonucuyla ilgili “İlk değerlendirmeler olumlu” dedi. Bakan Fatih Dönmez, bölgede keşfedilen petrol rezervleriyle ilgili daha net ve detaylı bilginin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.

“İlk değerlendirmeler olumlu”

Sahadaki sondaj çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilk değerlendirmelerin olumlu olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle son yıllarda hem denizde hem de karada hidrokarbon arama ve araştırma çalışmalarına büyük yoğunluk verdik. 2020 yılında Karadeniz’de çok büyük bir keşif yapıldı. Aslında karada da kesintisiz çalışmalarımız oldu. Hani Adana’da. , Çukurova önemli bir petrol üreticisidir.Sonra geçen yıl Esma Çevik kuyularında 180 milyon varil üretilebilir rezervi olan bir saha keşfettik.Hatırlarsanız o dönemde arkadaşlarımız aynı özelliklere sahip bazı yapıların olabileceğini değerlendirmişlerdi. Gabar Bölgesi Esma Çevik yakın çevrelerinde oluşum var.Biz bunu kamuoyu ile paylaştık.Grubumuz yaklaşık 2 ay önce orada sondaj çalışmalarına başladı.Şu an itibari ile sondaj çalışmalarımız ve kuyu değerlendirme çalışmalarımız tamamlanmak üzere.İlki değerlendirmeler olumlu. Ancak arkadaşlarımızdan son bilgileri bekliyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanımız da sonuç aldığında bu haberi vatandaşlarımızla paylaşır. Bizi takip etmeye devam edin.”

mamakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu