Haber

Tecavüzle suçlanan eski Hollywood yapımcısı Weinstein, 16 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı.

ABD’de bir Los Angeles mahkemesi, Hollywood’un önde gelen yapım şirketlerinden Miramax’ın kurucusu Harvey Weinstein’ı 2013 yılında bir aktrise tecavüz ve cinsel saldırıda bulunmakla suçladığı 16 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, 19 Aralık’ta mahkeme tarafından “Jane Doe 1” takma adlı kadın oyuncuya tecavüz ve cinsel saldırıdan suçlu bulunan Weinstein hakkındaki kararını açıkladı.

Karar kapsamında 70 yaşındaki Weinstein’a Şubat 2020’de New York’ta verilen 23 yıl hapis cezasına ek olarak 16 yıl hapis cezası verildi.

“Jane Doe 1” lakaplı oyuncu mahkemede, “O geceye kadar çok mutlu ve kendine güvenen bir kadındım. Sanıkların bana vahşice saldırmasının ardından her şey değişti. Verilen zararı telafi edecek kadar uzun hapis cezası yok” dedi. .” konuştu.

Kurbanı tanımadığını söyleyen Weinstein, suçlamaları reddetti.

Karardan önce, “Lütfen beni müebbet hapis cezasına çarptırmayın. Ben bunu hak etmiyorum” dedi. Weinstein günahsız olduğunu savundu ve “tuzağın” kurbanı olduğunu iddia etti.

Weinstein, Şubat 2013’te şehirdeki bir film festivali sırasında otel odasında “Jane Doe 1” lakaplı oyuncuya saldırmakla suçlanmıştı.

Çok sayıda kadına tecavüz etmekle suçlandı.

Ayrıca aynı davada başka bir davacının cinsel taciz suçlamasından beraat eden Weinstein, aralarında California Valisi Gavin Newsom’un eşi Jennifer Siebel Newsom’un da bulunduğu diğer üç cinsel saldırı suçlamasında mahkemenin karara varamaması üzerine ceza almadı. .

Weinstein, Şubat 2020’de bir New York mahkemesinde çok sayıda tecavüz ve cinsel tacizden 23 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Weinstein ile ilgili tezlerin ortaya çıkmasının ardından sosyal medyada “#MeeToo” hashtag’iyle kadınlara yönelik cinsel taciz dünya çapında bir kampanyaya dönüştü.

#MeToo” kampanyasıyla birlikte Weinstein, ünlü aktörler de dahil olmak üzere birçok kişi tarafından taciz edilmekle suçlandı.

Weinstein, New York Times’ın haberiyle gündeme gelen taciz tartışmalarının ardından ortağı olduğu imalatçı şirketin yönetim kurulu tarafından görevden alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu