İş

Temmuz ayında asgari ücret ne kadar olacak? İşçi ile işverenin beklentileri arasında 2 bin lira fark var

Seçimlerin ardından belirlenen yeni Kabine’nin bir numaralı gündemi memur, emekli ve taban fiyat zamları. Milyonlar merakla temmuz ayında asgari fiyatın ne olacağını bekliyor. Hükümet taban fiyatın alt sınırını 500 dolar olarak belirlemişti. Ancak patron kesim, hesaplamanın döviz kuru üzerinden yapılmasına karşı çıkıyor.

İŞ DÜNYASI ENFLASYON HESAPLAMASI İSTİYOR

Asgari fiyat artışının TL’de değerlendirilmesini isteyen İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “Asgari ücret artış oranı beklentimiz ilk 6 aylık TÜFE’yi dikkate almaktır” dedi.

İŞ DÜNYASINDAN BEKLENTİ 10 BİN TL

İş dünyasının dile getirdiği enflasyon üzerinden hesap yapılırsa işçi sınıfı hüsrana uğrar. TÜİK verilerine göre, ilk 5 ayda Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 15,26 oldu. Yüzde 15’lik artışa göre yeni asgari fiyat 9 bin 775 lira. Ancak haziran enflasyonunun da eklenmesiyle bu rakamın 10 bin lira seviyesine çıkması bekleniyor.

İŞÇİNİN BEKLENTİSİ 12 BİN TL

İşçi tarafı ise 500 dolarlık hesaba sıkı sıkıya tutunmuş durumda. Asgari fiyat patronun istediği gibi değil de dolar üzerinden hesaplanırsa yeni asgari fiyat 11 bin 500 liraya çıkacak. Buna sosyal yardım payı da eklenirse rakamın 12 bin lira seviyesine çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu