İş

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay: İşçiler enflasyon oranının kendilerine de verilmesini istedi

Atalay Konfederasyon Karargâhında halkİşçilere ek zam gündemiyle gerçekleştirilen TÜRK-İŞ Cumhurbaşkanlığı Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Kamuda 2023-2024 dönemi için 700 binden fazla personelin mali ve sosyal haklarını belirleyen Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü’nün mayıs ayında imzalandığını hatırlatan Atalay, sözleşmenin kazanımlarının mayıs ayında imzalandığını hatırlattı. Son 30 yılın en iyileri yüksek enflasyon nedeniyle erozyona uğradı.

Atalay, yılbaşından bu yana kamu personelinin ilave arttırılması için görüşmelerde bulunduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Enflasyon rakamı Ocak ayı başında açıklandı. 2023 yılı ikinci altı aylık enflasyon oranı 37,57 oldu. Bazı kamu çalışanlarımızın sözleşme tarihi Ocak itibarı ile başlıyor. 32,57 oranında artış aldılar. Sözleşmeleri olanlar Mart ayında başladık ve sonraki aylar bu rakamı alamıyor. 10 ile 10 arasında fark var. 14 puan fark var. Bu çalışanlar haklı olarak Ocak ayı enflasyon oranının kendilerine verilmesini talep ettiler. Bunun üzerine TÜRK’ü topladık. -İŞ Kamu Uygunluk Komitesi. Süreç içerisinde 7 kez görüştük. 15-20 gün içerisinde Cumhurbaşkanından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına kadar nereye gitmemiz gerekiyorsa oraya gittik. Geçen hafta Bakanla oturduk. Hazine ve Maliye’den ‘Sözleşme yok, zamanı gelince bu parayı alın’ dediler. Sonra anladık ki bize bir şey vermeyecekler, Kamu Uyumlaştırma Komitesini çarşamba günü tekrar topladık. Perşembe günü Cumhurbaşkanımızla görüştük.”

‘Başkan Yardımcısı Yılmaz taşeron kararının uygulanmasını talep etti’

Atalay, TÜRK-İŞ Kamu Uyum Kurulu’nun en son dün gece toplandığını, toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat’ın da katıldığını söyledi. Işıkhan’ınKendisinin de aynı fikirde olduğunu vurgulayarak şu bilgileri verdi:

“Çalışma Bakanı toplantıda gelinen noktayı anlattı. Emeklilerin yerine taşeron işçi alınması konusunu dile getirdik. Şu ana kadar bir tek işçi bile alınmadı. Geçen haftaki toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, şunları söyledi: Çalışma Bakanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Komisyon Başkanı iken karar verdiklerini ve kararın uygulanması gerektiğini söyledi.”

Bakan Bilgin’in sözleşmesi Ocak ayından sonra başlayan kamu çalışanları ve taşeron işçilerle ilgili olumlu açıklamalarda bulundu.Atalay şunları söyledi: Öğleden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşeceğiz. Sayın Bakan dün akşam dedi ki, ‘Konuştuklarımızı kaydedelim. Taşeronla ilgili bir şeyler yazacağım, sözleşmesi Ocak ayından sonra olanların hepsinin farkını vereceğim. “Sorununuzu çözeceğim” dedi. Bazı arkadaşlar soruyor, fazladan bir şey almak ister misin? Kimse ek bir şey hakkında olumlu bir şey söylemiyor.“dedi.

Atalay, 2 ay sonra seçimlerin yapılacağını ancak çalışanların gündeminin geçimini sağlamak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: Bu ülkeyi ucuz emek cennetine dönüştürmeyeceğiz. Bu ülke ‘Ben sana istediğimi vereceğim’ diyen işverenlerin ülkesi olmayacak.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu