Haber

Kargo şoförü para karşılığında anlaştığı kadınları arabaya bindirip fotoğraflarını çekti

KAYSERİ’de para karşılığı anlaştığı ve fotoğraf çektirdiği iddia edilen kadınlara piç kurduğu iddia edilen kargo şoförü Erkan T. (35) istinaf mahkemesi tarafından kendisine ‘aşırı ceza’ verildiği gerekçesiyle yeniden yargılandı. ‘Müstehcenlik’ suçundan hapis cezasının 1 yıl 6 ay 22 güne indirilmesi kararının gerekçesi açıklandı. Mahkemeye verdiği ifadesinde, sanığın cep telefonuna birden fazla farklı tarihlerde yüklenmiş görüntülerin bulunduğunu belirterek, “Sanığın ‘müstehcenlik’ suçunu birden fazla işlediği anlaşılmış olup, cezai işlem uygulandı. sanığın niyetinin yoğunluğu dikkate alınarak alt sınırdan uzaklaşılarak belirlenmiştir. Cezanın sanığın geleceğine olası etkileri de “‘İyi hal’ dikkate alınarak kararın açıklanması ertelenmiştir. indirim.”

Melikgazi ilçesinde kargo şirketinde çalışan evli ve 2 çocuk babası Erkan T.’nin, maddi durumu kötü olan kadınları evine davet ettiği, gözlerine uyku bandı taktığı, ayaklarını kelepçeyle bağladığı iddia edildi. ve bir eşarp, ve onlara fahişelik yaptırttı. Erkan T.’nin ‘güzel’ dediği kadınlara 500 TL, ‘çirkin’ dediği kadınlara ise 250 TL ödediği iddia edildi. Erkan T., falaka sahnelerini de kaydetti. Erkan T. çektiği görüntüleri başka kadınlara da gönderdi. Örneğin teklifte bulunduğu NK isimli kadının suç duyurusunda bulunarak savcılığa ihbarda bulunması üzerine Erkan T. gözaltına alınarak adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

KAMU DAVASI’ndan beraat

Erkan T. hakkında, Kayseri 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘karısına işkence yapmak’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, kendisine yönelik eylemleri nedeniyle ‘müstehcenlik’ suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle kamu davası açıldı. eşi HT. Davanın geçen yıl nisan ayında görülen üçüncü duruşmasında sanık Erkan T., ‘müstehcenlik’ suçundan ‘iyi hal’ indirimiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı ve ‘kötü hal’ suçundan beraat etti. delil yetersizliğinden dolayı eşe işkence yapılması.

İTİRAZIN KALDIRILMASINA KARAR VERİLDİ

Sanık Erkan T.’nin avukatı Ahmet Bozkurt ise karara itiraz ederek dosyayı Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne götürdü. Avukat Bozkurt, itiraz dilekçesinde, söz konusu delillerin hukuka aykırı olduğunu ve davanın zamanaşımına uğradığını ileri sürerek, müvekkilinin anayasal haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle cezalandırılmaması gerektiğini belirtti.

Dosyanın geldiği Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 7’nci Ceza Dairesi, yaptığı incelemenin ardından sanığa verilen cezanın hukuka aykırı olduğunu belirterek bozma kararı verdi. Ceza Dairesi, sanığa verilen cezada, ilgili kanunun alt ve üst sınırları arasında takdir hakkının kullanılması gerektiğini, bu bağlamda alt sınırdan makul sapma yerine aşırı cezaya hükmedildiğini belirtti. soyut ve yetersiz bir ilişkiyle dayatılan ve eylemle orantılı olmayan bir eylemdir. Ceza Dairesi belgeyi yargılanmak üzere yerel mahkemeye geri gönderdi.

CEZA 1,5 YILA İNDİRİLDİ

Bozma kararının ardından Kayseri 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanan Erkan T. duruşmaya katılmazken, avukatı Bozkurt da salonda hazır bulundu. Kararın bozulması kararında aleyhlerindeki hususları kabul etmediklerini belirten Avukat Bozkurt, “Suçun hukuki unsurlarının oluşmadığı kanaatindeyiz. Dosyada suçun işlendiğini gösteren bir veri bulunmamaktadır. Müvekkil bu videoları telefonunda taşıyor. Bu nedenle bu suçtan beraatını talep ediyoruz.” Mahkeme hakimi, Erkan T.’yi ‘müstehcenlik’ suçundan ‘iyi hal’ indirimiyle 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırırken, kararın açıklanmasının ertelenmesine karar verdi.

‘ZORLA DEĞİL, RIZASIYLA’

Söz konusu görüntülerde herhangi bir zorlamanın bulunmadığını belirten Erkan T., ilk duruşmadaki ifadesinde, “Eşimin isteği üzerineydi. Bir keresinde adını bildiğim bir kadınla video çekmiştim. H., onun isteği üzerine. Kimseye emsal teşkil etmedim. Kimseyi zorlamadım. Bu fotoğrafı fotoğraf olarak çektim, hiçbir yerde paylaşmadım. Çünkü bu tür görsellerin yasak olduğunu öğrendim. Bilmiyorum. görüntüler daha sonra nasıl yayıldı. bu görüntüler polis tarafından sızdırılmış olabilir. hiçbir yerde paylaşmadım. cep telefonumda tespit edilen görüntüler bu tür sitelerden aldığım videolardır. bu tür görüntüleri yüklerken kadınlar çıplak veya Giyinip giyinmediklerine dikkat etmedim.Bu durum beni ilgilendirmiyordu.Örnek olsun diye bu görselleri yükledim ama sonra sildim.N. isimli bayana bu tür görseller çekip paylaşmak istediğimi söyledim. Kendisinin de merak ettiğini söyledi. Daha sonra N. ile bu tarz görselleri paylaşarak para kazandım. “Kazanacağımızı sanıyordum” dedi.

‘FANTAZİ AMAÇLI BİR KEZ YAPTIK’

Eşinden herhangi bir şikayetinin olmadığını söyleyen HK, şunları anlattı:

“Bana karşı herhangi bir zorlamada bulunmadı. Bana video izlettirdi ve bu şekilde video çekmemi teklif etti. İlk başta bu teklifi kabul etmedim. Ancak daha sonra kendi isteğimle bu teklifi kabul ettim. bir kere yaptı değişiklik olsun diye.Amacımız hayal kurmaktı.Beni yatırdı,ayaklarımı bağladı.Sadece acı çekiyormuş gibi yaptım.Hiç acı çekmedim.Eğer acı çekiyorsam , onlara söylerdim. Şu anda salonda basın mensupları olduğu için rahat konuşamıyorum. Ama söylemek istemediğim cinsel istekler de vardı. Eşim yakınımdaki başka bir kadına benzer bir şey yapmadı. Bunu yayınladım ve şöyle dedim: “Para kazanmaktan bahsetmedi. Şikayet etmiyorum.”

GEREKLİ KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme, sanık Erkan T.’ye 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verilmesi kararının gerekçesini açıkladı. Mahkeme gerekçesinde, “Sanığın cep telefonunda farklı tarihlerde yüklenmiş görüntüler var, görüntülerin içeriğinde kimliği belirlenemeyen kadınlar var, kadınlar bağlıyken ayaklarına sopayla vuruluyor” dedi. ayaklarından tutularak bir beşik içerisine yatırılmış ve bazı resimlerde kadınların vücudunun tamamı veya bir kısmı çıplaktır.” , kadınların cinsel dürtü uyandıracak sesler çıkardığı, sanığın eşiyle birlikte çektiği görüntülerden birinin de cinsel fantazi amaçlı çekildiği, sanığın şiddet içeren cinsel davranış içeren görüntüleri daha fazla telefonunda sakladığı bir kez farklı tarihlerde, benzer içerikli görsellerin ise eşi ve H. ile farklı tarihlerde bizzat paylaşıldığını ifade etti. ‘Müstehcenlik’ suçunu, isimli başka bir kadınla birlikte üreterek birden fazla işlediği anlaşıldı ve sanığın kastının yoğunluğu dikkate alınarak alt sınırdan uzaklaşılarak ceza belirlendi. Cezanın sanığın geleceğine olası etkileri dikkate alınarak ‘iyi hal’ indirimi yapılarak kararın açıklanması ertelendi. “Geride kaldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu