Ekonomi

Merkez Bankası faiz kararı ve sıcak para değerlendirmesi

Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendiren Doç. Atilla Çifter, sıcak paranın bir para politikası aracı olmadığını ve para politikasının yerini alamayacağını belirterek, “Sıcak paraya bağlı bir istikrar programıdır” dedi.

TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 17,5’e yükseltmeye karar verdi. Altınbaş Üniversitesi Ekonomi Bölüm Öğretim Üyesi Doç. Atilla Çifter, karardan önceki gün Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan 50,7 milyar dolarlık anlaşmaya istinaden Sukuk ve Eximbank aracılığıyla yaklaşık 11,5 milyar doların Türk şirketlerine kullandırılacağının beklendiğini belirtti. Merkez Bankası kararında Birleşik Arap Emirlikleri’nden geleceği söylenen bu sıcak paranın önemli bir etken olarak değerlendirildiğini söyledi. Doç. Dr. Çifter, sıcak paranın bir para politikası aracı olmadığını ve para politikasının yerini alamayacağını belirtti. Hem Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erhan hem de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yatırım bankacılarından olduğunu hatırlatarak, “Alınan para ve maliye politikası kararları rasyonel bir zemine işaret etmiyor. Her iki politika da sıcak paraya dayalı bir istikrar programı tablosu çiziyor. .” değerlendirmesini yaptı.

“Temmuz TÜFE rekor seviyeye ulaşacak”

Enflasyon görünümünün olumsuz olduğuna işaret eden Çifter, Temmuz ayında başlayan vergi artışları ile Temmuz ayı TÜFE’sinin rekor seviyeye ulaşacağını öngördü. Çifter’e göre, özellikle akaryakıt fiyatlarındaki vergi artışları ve kurdaki etkisiyle maliyet enflasyonu önemli bir risk olarak öne çıkacak. 2023 yılının başında baz etkisiyle gerileyen enflasyon, 2023 yılı Temmuz ayından itibaren yükselmeye başlayacak ve yıl sonunda yüzde 50’yi aşacak. Para Politikası Kurulu’nun faiz oranlarına ilişkin yaptığı açıklamada Çifter, fiyatlama davranışındaki bozulma kontrol altına alınsa da sınırlı faiz artışları ve enflasyon nedeniyle para politikasını etkisiz hale getirdiğini söyledi.

“Piyasaya çok TL verildi”

Çifter son olarak TCMB’nin rezerv biriktirirken piyasaya yüklü miktarda TL verdiğini dile getirdi. görüşlerini dile getirdi. – İSTANBUL

salpazariajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu