Haber

Mersinli Genç Sporcu Gamze Nur Birimşeli Türkiye Şampiyonu Oldu

MERSİN 12. sınıf öğrencisi Gamze Parıltı Birimşeli (17), beden eğitimi öğretmeninin rehberliğinde başladığı 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası’nda yüksek atlamada 1.65’lik derecesiyle Türkiye şampiyonu oldu. 3-4 Şubat’ta Sırbistan’da düzenlenecek Balkan U20 Atletizm Şampiyonası’na katılacak olan Birimşeli, madalyayla dönüp olimpiyatlara katılmak istiyor.

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) sporcusu Gamze Parıltı Birimşeli (17), Türkiye 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası’nda yüksek atlamada 1.65’lik derecesiyle Türkiye şampiyonluğunu elde etti. Birimşeli, 3-4 Şubat’ta Sırbistan’da düzenlenecek Balkan U20 Atletizm Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Şampiyona öncesi hazırlıklarını tamamlayan Birimşeli, madalyayla dönüp olimpiyatlara katılmanın planlarını yapıyor. Nevin Çözüm Atletizm Kompleksi’nde antrenör Ahmet Sekman liderliğinde idmanlarına devam eden Birimşeli, “Atletizme ortaokulda başladım. Bu spor aklımda hiç yoktu. Beden eğitimi öğretmenimin yönlendirmesiyle başladım. Denedim.” Kendimi yüksek atlama branşında yetiştirdim ve bu noktaya haftanın 6 günü, günde 3 günü geldim.” Günde 4 saat çalışıyorum. Bazen eğitimim dışında miniklere de yardım ediyorum. U20’de Türkiye birincisiyim. Sırbistan’da yapılacak U20 Balkan Şampiyonası’na gideceğim. Gelecekte her sporcu gibi ben de olimpiyatları hedefliyorum. Olimpiyat madalyası kazanmak en büyük hedeflerimden biri. “Bunun için çalışıyorum” dedi.

‘HERKES KESİNLİKLE SPORLA MÜCADELE ETMELİ’

Spor sayesinde sosyalleştiğini kaydeden Birimşeli, “Atletizmde bu kadar ileri gidebileceğimi hiç düşünmemiştim. Beden eğitimi öğretmenim içimde bir mücevher olduğunu söyledi. Bir süre okulda antrenman yapıyordum ama başardım.” Buraya gelme fırsatım olmadı. Yarıştan yarışa gelebiliyordum. Daha sonra atletizm antrenörümüz beni buraya getirdi. Spor sayesinde sosyalleştim. “Yeni insanlarla tanışmaya başladım, yeni şehirler ve ülkeler gördüm. Kesinlikle herkese branşı ne olursa olsun spor yapmasını öneriyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu