Haber

TRT World, KKTC’nin Kuruluşunun 40. Yıldönümüne Özel Belgesel Hazırladı

Son dönemde başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken TRT World, yepyeni bir çalışmayla izleyici karşısına çıkıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40. yıl dönümüne özel olarak hazırlanan “Ön Cephe Kıbrıs” belgesel dizisi, ilk bölümüyle 15 Kasım 2023 akşam saat 17.30’da TRT World’de ekrana gelecek.

193 ülkeye eş zamanlı yayın yapan Türkiye’nin ilk uluslararası İngilizce yayın kuruluşu. haberlerkanalından Türkiye’ye geçen Eylül ayında geldi. Haberler Belgesel kategorisinde ilk Emmy Ödülü’nü getiren TRT World, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve bağımsızlık öyküsünün ekrana taşınacağı altı bölümlük “The Forefront Kıbrıs” belgesel serisinin ilk bölümünü izleyicilerle buluşturacak. KKTC’nin kuruluşunun 40’ıncı yılında TRT World ekranlarında. .

Kıbrıs’a dair çok özel röportajlar ve detaylı açıklamalar

Belgesel için siyasetçiler, eski devlet başkanları, bakanlar, diplomatlar, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği yetkilileri, tarihçiler, mücahitler, gaziler ve çok sayıda görgü tanığının da aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişiyle röportajlar yapıldı. Bu isimler arasında eski Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, KKTC Cumhurbaşkanları Ersin Tatar, Mehmet Ali Talat, Derviş Eroğlu, Serdar Denktaş ve Keti Klerides yer alıyor.

Belgeselin hazırlık aşamasında KKTC ve Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Yunanistan, Fransa, İspanya ve Güney Kıbrıs’ın Rum kesiminde çekimler ve röportajlar yapılırken, daha önce yapılmamış çok detaylı anlatımlar da yapıldı. Kıbrıs Türk direnişinin başladığı Erenköy de dahil. Ayrıca TRT World ekibi Birleşmiş Milletler kontrolündeki ara bölgede özel röportajlar yaptı.

Belgeselin ikinci bölümünde, 1964 yılında buradaki direnişe katılan Mücahit Ahmet Yıldırım’ın, Kıbrıs Türkleri için direnişin sembolü olan Erenköy’deki çekimlere eşlik etmesi, esere büyük bir derinlik kattı. Yine bu bölümde hayatta kalan son Bereketli Mücahit Fadıl Elmasoğlu konuşuldu. Ayrıca Yunanlılar tarafından işkence edilerek şehit edilen pilot Binbaşı Cengiz Topel’in dokunaklı hikayesi görgü tanıklarının gözünden anlatıldı.

Bu özel belgesel, TRT World Kanal Koordinatörü Bora Bayraktar, Zümrüt Sönmez, Naim Öngören, Güray Ervin, Hilmi Yaşa, Kenan Şakar ve Fatih Kibar’ın da aralarında bulunduğu bir grup tarafından hazırlandı.

“Nefret Tohumları”, “Direniş”, “Attila Harekatı”, “Diplomatik Savaş”, “Annan Planı”, “Tek Ada” ve “İki Devlet” isimli bölümlerden oluşan “Ön Cephe Kıbrıs”, KKTC’yi temel alıyor. İlk bölümüyle Türkiye’nin bağımsızlığını ilan ettiği 15 Kasım Çarşamba günü saat 17.30’da TRT World’de izleyiciyle buluşacak.

Kaynak: Haberler.com / Kültür ve Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu